اعتراض پگیدا به تصاویر چندفرهنگی تازه شکلات "کیندر"

08 خرداد 1395
نویسنده :  
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

جنبش راست‌گرای "پگیدا" تصاویر کودکان سیاه‌پوست و خاورمیانه‌ای بر بسته‌بندی تازه‌ی شکلات "کیندر" را "غیرآلمانی" می‌داند. هزاران نفر به موضع‌گیری پگیدا اعتراض کردند و این گروه را "هیتلری" دانستند.

در حالی که تنها دو هفته به آغاز جام ملت‌های اروپا باقی است، اعتراض جنبش دست راستی "پگیدا" در آلمان به طرح تازه‌ی شکلات محبوب "کیندر" بحث‌برانگیز شده است.
"کیندر" یکی از مارک‌های قدیمی و پرطرفدار شکلات در میان کودکان و نوجوانان آلمانی است و کیندر از نظر لغوی به معنای "بچه‌ها"ست.
به‌ مناسبت آغاز رقابت‌های فوتبال جام ملت‌های اروپا این شرکت طرح روی جلد شکلات‌ها را تغییر داد و به جای تصویر پسربچه‌ی سفیدپوست و موبلوند همیشگی، تصاویر دوران خردسالی بازیکنان تیم‌ ملی فوتبال آلمان را منتشر کرد.
در طرح جلدهای تازه برخی پسربچه‌ها سیاه‌پوست‌اند یا اهل خاورمیانه و برای اولین ‌بار این کارخانه‌ی تولید شکلات به ویژگی‌های چندفرهنگی بودن جامعه توجه کرده است.
گروه دست ‌راستی "پگیدا" بلافاصله علیه طرح بسته‌های تازه‌ی شکلات کیندر موضع‌گیری کرد.
صفحه‌ی فیس‌بوک رسمی "پگیدا" در یادداشتی تصاویر دو بسته تازه ‌از شکلات‌های "کیندر" را گذاشت و نوشت: «هیچ چیزی جلویشان را نمی‌گیرد. واقعا باید همچین چیزی را خرید؟ شوخی‌شان گرفته؟»
بر روی یکی از این بسته‌ها تصویری از کودکی سیاه‌پوست و بر دیگری تصویر کودکی از خاورمیانه نقش بسته است.
این گروه افراطی تصاویر تازه‌ی بسته‌ی شکلات کیندر را "غیرآلمانی" دانسته و برخی از هواداران پگیدا اعلام کردند دیگر هرگز شکلات کیندر برای خود یا بچه‌هایشان نخواهند خرید.
برخی از هواداران این گروه از این هم فراتر رفته و در اظهاراتی نژادپرستانه نوشتند که این‌ها تصاویر "تروریست‌های آینده" است که بر روی شکلات محبوب کودکان آن‌ها نقش بسته است.
همه این اظهارات نفرت‌پراکن درحالی رخ داد که بیشتر هواداران "پگیدا" اصلا متوجه نشدند که این‌ها تصاویر دوران خردسالی بازیکنان تیم ملی فوتبال کشور آلمان است.
اعتراض کاربران شبکه‌های اجتماعی
بسیاری از مخالفان پگیدا در شبکه‌های اجتماعی این گروه را دست انداختند که درحالی که "ناسیونالیست‌اند"، چیزی درباره‌ی وقایع روز آلمان نمی‌دانند و حتا بازیکنان تیم ملی آلمان را نمی‌شناسند.
کاربری نوشت: «تیم ملی آلمان بازی می‌کند و برنده می‌شود، هواداران پگیدا فریاد شادی و سرزمین مادری سر می‌دهند و هم‌زمان به بازیکنانی که این پیروزی را رقم می‌زنند توهین نژادپرستانه می‌کنند؟»
برخی کاربران نیز تصاویری از آدولف هیتلر را روی شکلات کیندر فوتوشاپ کردند و نوشتند این تصویر محبوب اعضای پگیدا برای شکلات است.
کاربری نوشت که او مشتاقانه منتظر است تصاویر هواداران پگیدا را روی دستمال‌های توالت ببیند.
کاربران توئیتر با هشتگ "خوشامد‌ به‌ همه" به این موضع‌گیری پگیدا اعتراض و هزاران توئیت کردند.

اعتراض فدراسیون فوتبال آلمان

اعتراض به موضع‌گیری "پگیدا" محدود به کاربران شبکه‌های اجتماعی نمی‌شود.
رینهارد گریندل، رئیس فدراسیون فوتبال آلمان، با اعتراض به اظهارات پگیدا گفت: «تیم ملی فوتبال آلمان یکی از بهترین نمونه‌های تیمی چندفرهنگی و اعضایی با پیشینه و اصلیت گوناگون است. میلیون‌ها نفر از شهروندان آلمان به تیم ملی فوتبال کشورشان افتخار می‌کنند، چون این تیم غرورآفرین است.»
رئیس فدراسیون فوتبال آلمان همچنین تاکید کرد: «در تیم ملی آلمان آن‌چه مهم است بازی و عملکرد تیمی بازیکن است، نه این‌که بازیکنان چه مذهب و چه ملیتی دارند و از کجا آمدند.»
گریندل تاکید کرد که فدراسیون فوتبال آلمان همچنین نظراتی را در بخش نظر وب‌سایت یا صفحه‌ی فیس‌بوک نیز مدارا نخواهد کرد و تمامی این نظرات حذف و چنین کاربرانی از حق مشارکت در بحث‌ها محروم خواهند شد.
پگیدا که از قرار انتظار چنین واکنش‌های اعتراض‌آمیز گسترده‌ای را نداشت، در صفحه‌ی فیس‌بوک خود به هواداران توصیه کرده بهتر است از دعوا و بحث با مخالفان دوری کنند.

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.


سایت ایرانیان آلمان برای ایرانیان ساکن آلمان و همه فارسی زبانانی که نیاز به اطلاعات دقیق و متمرکز در مورد آلمان دارند، راه اندازی شده است.

لذا از همه شما عزیزان می خواهیم تا با ما در ارتباط باشید و ما را از نیاز ها و نظرات خود آگاه سازید تا در جهت بهتر شدن محتوا گام برداریم.

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...