داعش مسئولیت حمله در وورتسبورگ آلمان را بر عهده گرفت

29 تیر 1395
نویسنده :  
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

گروه تروریستی "دولت اسلامی" مسئولیت حمله با تبر به سرنشینان یک قطار در جنوب آلمان را پذیرفت. پلیس آلمان پیشتر پرچم دست‌ساز داعش را در اتاق مهاجم پیدا کرده بود. تحقیق در مورد انگیزه مهاجم همچنان ادامه دارد.

پایگاه اینترنتی "اعماق" نزدیک به "دولت اسلامی" (داعش سابق) روز سه‌شنبه (۱۹ ژوئیه/ ۲۹ تیر) نوشت که این گروه تروریستی مسئول حمله به مسافران قطار در جنوب آلمان بوده است. ساعتی پیش از آن یوآخیم هرمان، وزیر امور داخلی ایالت بایرن، در برنامه تلویزیونی صبحگاهی گفته بود که در محل زندگی مهاجم "پرچم دست‌ساز دولت اسلامی پیدا شده است". او در عین حال اعلام کرد که در مورد انگیزه‌های مهاجم "فعلا قصد ندارد به شایعات دامن بزند".
هرمان شامگاه دوشنبه و در نخستین مصاحبه با کانال دو تلویزیون آلمان، تأیید کرده بود که مهاجم در هنگام حمله "عبارتی" را فریاد زده است. پایگاه اینترنتی روزنامه "بیلد" همزمان به نقل از یک سخنگوی وزارت امور داخلی بایرن نوشت که آن عبارت "الله اکبر" بوده است.
با وجود این، هنوز انگیزه اصلی حمله و پیش‌زمینه‌های این اقدام مشخص نیستند. هنوز مشخص نیست که مهاجم با انگیزه‌های اسلامگرایانه و به صورت برنامه‌ریزی‌شده وارد عمل شده یا "در آخرین لحظه" به افکار رادیکال روی آورده است. مقام‌های رسمی موضع‌گیری در این مورد را به پس از تکمیل تحقیقات موکول کرده‌اند.
به گفته‌ی یوآخیم هرمان، مهاجم به تنهایی حمله کرده است: «او در قطار تنها بوده و به تنهایی دست به این اقدام زده است».
ساعت ۲۱ و ۳ دقیقه دوشنبه نوجوان ۱۷ ساله‌ای که اهل افغانستان معرفی شده، با تبر و چاقو به سرنشینان یک قطار در اطراف شهر وورتسبورگ در ایالت بایرن (در جنوب آلمان) حمله کرد. بر اساس گزارش‌های صبح سه‌شنبه، در این حمله چهار تن به شدت مجروح شدند که حال دست‌کم دو نفرشان وخیم است. یک نفر هم جراحت سطحی برداشت. بر این اساس به ۱۴ مسافر دیگر قطار آسیب جسمی نرسیده اما شوک بزرگی به آنها وارد شده است.
در گزارش‌های تکمیلی اعلام شد که چهار مجروح این حادثه که جراحتشان عمیق است، گردشگران هنگ‌کنگی بوده‌اند.
بلافاصله پس از این رخداد در شامگاه دوشنبه، در برخی گزارش‌های اولیه اعلام شده بود که این حمله در مجموع ۲۱ زخمی برجا گذاشته است.
در پی این حمله یکی از مسافران ترمز اضطراری قطار را فعال می‌کند؛ قطار متوقف شده و مهاجم از قطار خارج می‌شود. واحدی ویژه از پلیس آلمان که به صورت تصادفی و برای انجام مأموریتی دیگر در محل بوده، مهاجم را بیرون از قطار متوقف کرده است. مأموران در ادامه و در پی حمله‌ی مهاجم او را به ضرب گلوله می‌کشند.
به گفته‌ی وزیر امور داخلی ایالت بایرن، این نوجوان ۱۷ ساله از زمان حضور در آلمان اقدام غیر قانونی انجام نداده و "اطلاعات ویژه‌ای" در مورد او وجود ندارد. مهاجم دو سال پیش به تنهایی (بدون خانواده و بستگان) به عنوان پناهجو به آلمان آمده و از مدتی قبل در منطقه‌ی محل حادثه زندگی می‌کرده است؛ در ابتدا در اقامتگاه پناهجویان و این اواخر هم نزد خانواده‌ای میزبان.

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.


سایت ایرانیان آلمان برای ایرانیان ساکن آلمان و همه فارسی زبانانی که نیاز به اطلاعات دقیق و متمرکز در مورد آلمان دارند، راه اندازی شده است.

لذا از همه شما عزیزان می خواهیم تا با ما در ارتباط باشید و ما را از نیاز ها و نظرات خود آگاه سازید تا در جهت بهتر شدن محتوا گام برداریم.

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...