ویدیوی داعش درباره مهاجم قطار وورتسبورگ

29 تیر 1395
نویسنده :  
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

داعش تصاویری از فردی را منتشر کرده که به ادعای این گروه همان کسی است که با تبر و چاقو به مسافران قطار وورتسبورگ حمله کرده است. مقام‌های ایالت بایرن می‌گویند هنوز شواهدی مبنی درستی این ادعا به دست نیامده است.

به دنبال یک اقدام تروریستی در قطاری در اطراف وورتسبورگ، گروه موسوم به "دولت اسلامی" اعلام کرد که فردی که به مسافران حمله کرده و عده‌ای را با چاقو و تبر زخمی کرده است، از افراد این گروه بوده است.
یک خبرگزاری وابسته به داعش با انتشار ویدیویی، مردی را نشان می‌دهد که بنا به ادعای این گروه همان پناهنده ۱۷ ساله افغان است. در این ویدیو فردی به نام "محمد ریاض" نشان داده می‌شود می‌گوید "سرباز خلافت اسلامی" است و چاقو به دست تهدید می‌کند که قصد دارد دست به "عملیاتی" در آلمان بزند.
پیش‌تر نیز خبرگزاری "اعماق" نزدی به "دولت اسلامی" اعلام کرده بود که مهاجم از اعضای این گروه بوده است.
اریک اولنشلاگر، دادستان کل بامبرگ گفته است که تحقیقات در این زمینه جریان دارد. به گزارش خبرگزاری رویترز سازمان‌‌های امنیتی آلمان هنوز نمی‌توانند این ادعا را تایید کنند و هنوز هیچ نشانی دال بر این که فردی که در ویدیو دیده می‌شود، همین پسر باشد، وجود ندارد.
با این همه دادستان کل بامبرگ از "انگیزه سیاسی" پشت این حمله سخن گفته است. او گفته است که فرد یاد شده، به شکلی وحشیانه به مسافران حمله کرده و با چاقو و تبر بر سر و بدن آن‌ها کوبیده است. حال دو نفر از زخمی‌ها به شدت وخیم است.
گفته می‌شود که این جوان همان روز تلفنی از افغانستان داشته که خبر مرگ یکی از دوستانش را به او داده و مدتی طولانی مشغول تلفن با افغانستان بوده است. در اتاق او نیز نوشته‌ای یافت شده که او در آن گفته است: «برای من دعا کنید که از این بی‌دین‌ها انتقام بگیرم و دعا کنید که به بهشت بروم».
این جوان افغان دو سال پیش بدون سرپرستی از خانواده خود به آلمان آمده بود. او ابتدا در یک اردوگاه پناهجویی اقامت داشته و سپس به یک خانواده آلمانی سپرده شده بود.
گفته می‌شود که او در مدت کوتاهی به افکار اسلام‌گرایانه افراطی متمایل شده بود و اطرافیان این جوان هیچ رفتاری که نشان دهنده تغییر روحیه او و تمایلش به گروه‌های اسلام‌گرای افراطی باشد، از او ندیده‌بودند.
آن‌ها گفته‌اند که او بسیار مذهبی بود، اما به نظر نمی‌رسید فردی افراطی یا واپسگرا باشد. اطرافیان او هم‌چنین گفته‌اند که او فردی آرام و متعادل به نظر می‌رسیده است که تنها در مناسبت‌های مذهبی به مسجد می‌رفته است.
روز سه‌شنبه (۱۹ ژوئیه/۲۹ تیر) یوآخیم هرمان، وزیر امور داخلی ایالت بایرن وزیر امور داخلی ایالت بایرن نیز در یک کنفرانس خبری در مونیخ به سوالات خبرنگاران در این زمینه پاسخ داد.
او گفت که هنوز هیچ مدرک و نشانی که دال بر ارتباط فرد مهاجم با گروه تروریستی موسوم به دولت اسلامی به دست نیامده است. در اين حمله گروهی زخمی شدند و یک توریست چینی میان مرگ و زندگی دست و پا می‌زند.
یوآخیم هرمان در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه گفت که علیرغم اقدامات لازم امنیتی، اما هیچ‌گاه نمی‌توان به طور قطع از این‌گونه حملات در امان بود. حملاتی که هر لحظه و در هر نقطه می‌تواند رخ دهد و می‌دهد.
پلیس درحال تحقیق است و هنوز شواهد روشنی درباره ارتباط مستقیم مهاجم با داعش در دست نیست.
در عین حال "رناته کوناست"، از حزب سبزها پرسیده است که چرا باید این فرد کشته می‌شد و چرا طوری به او شلیک نشده است که از حمله باز بماند، ولی کشته نشود. او گفته است که اگر این پسر زنده مانده بود می‌شد از او بازجویی کرد. این سیاستمدار به شدت به خاطر طرح این سوال به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

ده‌ها هزار پناهنده نابالغ و بدون سرپرست

در میان بیش از یک میلیون و دویست‌هزار پناهنده‌ای که به خاطر جنگ و ناامنی در خاورمیانه به آلمان آمده‌اند، ده‌ها هزار جوان بدون سرپرست نیز هستند که بدون خانواده راهی آلمان شده‌اند. این جوانان بر اساس قوانین بین‌المللی شامل حمایت‌های ویژه دولت‌ها می‌شوند. مسئولیت مراقبت و رسیدگی به این جوانان قاعدتا بر عهده اداره جوانان و سایر ادارات مربوط به آن است.
بر اساس آمار انجمن رسیدگی به پناهندگان نابالغ (زیر ۱۸ سال) تا ماه ژانویه سال جاری میلادی شمار این پناهندگان به ۶۰ هزار نفر رسیده است. بیشتر آنان نیز از سوریه، عراق، افغانستان، اریتره و سومالی آمده‌اند.
این جوانان خانواده خود را یا در مسیر فرار از کشورشان به اروپا از دست داده‌اند، یا از همان ابتدا خانواده‌شان آن‌ها را تنهایی روانه کرده است.
همین آمار می‌گوید که ۱۴ هزار و چهارصد نفر از آنان در سال گذشته تقاضای پناهندگی کرده‌اند. بیشتر آن‌ها (تقریبا ۷۱ درصد) در فاصله سنی میان ۱۶ - ­۱۸ سال هستند. ۱۵ هزار نفر از این پناهندگان نوجوان در ایالت بایرن زندگی می‌کنند که نیمی از آنان تبعه افغانستان هستند.
این جوانان بلافاصله توسط اداره جوانان به یکی از مراکز موقتی مخصوص نگهداری پناهندگان زیر ۱۸ سال فرستاده می‌شوند. این نوجوانان کم و بیش مورد رسیدگی پزشکی و مراقبت‌های روانپزشکی قرار می‌گیرند.
آن‌ها پس از یک دوره چند ماهه به نقاط مختلف آلمان فرستاده می‌شوند و تحویل اداره جوانان مناطق دیگر داده می‌شوند که برای ادامه اقامت آن‌ها در آلمان تصمیم بگیرند. مثلا در خانه‌هایی ویژه زندگی جمعی آن‌ها مستقر شوند، به خانواده‌ای آلمانی سپرده شوند یا اگر آشنا یا فامیلی، دارند به این آشنایان و اقوام.
سازمان کمک به پناهندگان (پرو آزول) می‌گوید که بسیاری از این نوجوانان بر اثر جنگ یا از دست دادن خانواده و سختی‌های آوارگی و فرار از کشورشان، دچار آسیب‌های جدی روحی شده‌اند. اما امکانات برای رسیدگی‌های لازم ناچیز است.
در عین حال میزان و نحوه این رسیدگی هم در نقاط مختلف آلمان یکسان نیست. بسیاری از ادارات جوانان هیچ تجربه‌ای در زمینه مراقبت‌از نوجوانانی که با این گذشته وارد آلمان شده‌اند، ندارند.

پناهجویان نوجوان قربانی تبلیغات داعش

در حال حاضر بحث‌ها در آلمان حول این دور می‌زند که نوجوانان پناهنده را چگونه می‌توان از افتادن به دام نیروهای افراطی اسلامی نجات داد.
ولفگانگ کوبیکی، نماینده حزب لیبرال‌های آلمان می‌گوید که باید تلاش بیشتری برای محافظت از این جوانان کرد. به گفته او باید چشم‌اندازی برای زندگی در مقابل این جوانان گذاشت و آن‌ها را در برابر تبلیغات مذهبی افراطی ایمن ساخت.
او به خبرگزاری فرانسه گفت که مادام این جوانان وظیفه و برنامه‌ای نداشته باشند، آمادگی و انگیزه آن‌ها برای نزدیک شدن به جامعه میزبان و ایفای نقش سازنده در آن نیز کم می‌شود. نداشتن چشم‌انداز و قرار گرفتن در حاشیه جامعه میزبان همان زمین مناسبی است که افراطیون برای کشت افکار خود از آن بهره می‌گیرند.

هر عمل ضد انسانی به بهانه جنگ با "بی‌دین‌"ها

به دنبال حمله شب دوشنبه شب در قطار وورتسبورگ تفسیرها و اظهارنظرهای بسیاری در رسانه‌های ‌آلمان درباره علل و انگیزه‌های این گونه اقدامات شده است. "فلنسبوگر تاگس بلات" در این باره نوشته است که هر کس که به خاطر ناامیدی یا نفرت از همه چیز وهمه کس انگیزه‌ای برای دست زدن به جنایت پیدا می‌کند، می‌تواند جنایت خود را به عنوان "کاری دولت اسلامی" توجیه کند. با این توجیه او دیگر "بازنده" نیست، یک "شهید" است.
دولت اسلامی مدت‌هاست که فراخوان حملاتی مانند نیس یا وورتسبورگ را داده است و درست به دنبال افرادی است که بتوانند دست به این اقدامات بزنند. دولت اسلامی لازم نیست که برای یک جنایت خونین برنامه ریزی کند، فقط باید صبر کند تا تبلیغاتش اثر بگذارد. به عقیده نویسنده "فلنسبوگر تاگس بلات" با این وضع دیگر مرز روشنی میان یک انسان روانی و تروریست‌های دولت اسلامی نمی‌توان کشید.

امنیت قطارهای آلمان

یکی دیگر از موضوعاتی که در ارتباط با حمله وورتسبورگ مطرح شده، وضعیت امنیت مسافران در قطارهای آلمان است. "شوبیشه تسایتونگ" در این باره نوشته است که اگر قرار باشد برای امنیت اقدامی شود، باید تمرکز روی قطارها و ایستگاه‌های راه‌آهن کشور گذاشته شود که تنها به خاطر صرفه‌جویی در پول، از ماموران قطار و افراد تعلیم دیده برای حفظ امنیت مسافران دیگر در آن‌ها خبری نیست.
این روزنامه نوشته است که حتی اگر موضوع حمله تروریستی هم نبود، باید برای این مشکل فکری می‌شد. اما حالا دیگر این کمبود تبدیل به نقطه ضعفی شده است برای سوءاستفاده بزهکاران، جانیان و ترویست‌ها.

0 نظر 2443 بازدیدها
امیر هادوی

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.


سایت ایرانیان آلمان برای ایرانیان ساکن آلمان و همه فارسی زبانانی که نیاز به اطلاعات دقیق و متمرکز در مورد آلمان دارند، راه اندازی شده است.

لذا از همه شما عزیزان می خواهیم تا با ما در ارتباط باشید و ما را از نیاز ها و نظرات خود آگاه سازید تا در جهت بهتر شدن محتوا گام برداریم.

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...