این کارهای اشتباه را در آلمان انجام ندهید

23 آبان 1395
نویسنده :  
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

هر کشوری فرهنگ خاص خود را دارد گرچه شاید برخی از مردمان آن کشور هم آن را رعایت نکنند. در آلمان هم مواردی وجود دارد که باید (بهتر است) رعایت شوند. دست‌چینی از اشتباهاتی که بهتر است انجام نشوند:

 

آلمانی‌ها به هنگام نوشیدن رسوم خاص خود را دارند. فرق نمی‌کند آبجو، شراب، یا نوشیدنی‌های دیگر. به محض اینکه گفته شد "به سلامتی"، لیوان، گیلاس یا بطری را به هم زده و در این هنگام باید به چشمان طرف مقابل نگاه کرد. اگر در گروه می‌نوشید تک تک افراد گروه به هم سلامتی می‌گویند و "لحظه‌ای" به چشمان طرف مقابل نگاه می‌کنند.

از یک سو چشم‌ها دروغ نمی‌گویند و صداقت آرزوی "سلامتی" کردن را می‌توان در چشمان طرف مقابل دید، از دیگر سو آلمانی‌ها بر این باورند که هر کسی که این کار را انجام ندهد "هفت سال سکس خوب" نخواهد داشت.

عبور از چراغ قرمزعابر پیاده با ۵ یورو جریمه همراه است. یکی از کلیشه‌های جاری در مورد آلمانی‌ها "قانونمند" بودن آن‌ها است، اما برخی چراغ قرمز عابر پیاده را رعایت نمی‌کنند و از آن عبور می‌کنند. برخی هم در نیمه شب و در حالی که حتی یک پرنده هم پر نمی‌زند، منتظر سبز شدن چراغ می‌ایستند. عبور از چراغ قرمز عابر پیاده در صورتی که کودکی در آنجا ایستاده باشد، حتما با اعتراض دیگران روبرو خواهد شد.

سیگاری‌ها در آلمان مواظب باشند در صورتی که فندک یا کبریت همراه ندارند، سیگارشان را با شمع روی میز روشن نکنند. آلمانی‌ها از این کار بدشان می‌آید و قبح آن هم در گذشته‌های دور نهفته است. زمانی که دریانوردان در فصل سرما نمی‌توانستند به دریا بزنند مجبور بودند برای کسب درآمد کبریت بفروشند. کسی که کبریت نمی‌خرید و بجای آن با شمع سیگارش را روشن می‌کرد، در واقع به ملوانان و دریانوردان خسارت می‌زد.

روز یکشنبه در آلمان روزی نیست که شما بتوانید کارهای عقب‌مانده‌تان را انجام دهید. روز یکشنبه روز "آرامش" است و هر کاری که موجب تولید صدای بلند و نارضایتی همسایه‌ها شود، مجاز نیست.

در روز یکشنبه که روز آرامش در آلمان محسوب می‌شود، اکثر مغازه‌ها و فروشگاه‌ها تعطیل هستند و انجام کارهای پر سرو صدا مثل چمن زدن یا استفاده از جارو برقی با اعتراض همسایه‌ها روبرو خواهد شد.

در آلمان اگر کسی جرائت کند و مثلا کاغذ را در ظرف زباله پلاستیک بیاندازد حتما با اعتراض همسایه‌ها روبرو خواهد شد. در این کشور تفکیک زباله حکم‌فرماست. جای پلاستیک در ظرف‌های زرد رنگ، کاغذ در ظرف‌های آبی یا سبز، زباله ارگانیک در ظرف‌های قهوه‌ای و ظرف خاکستری برای بقیه زباله‌ها است.

تابلوی "FKK" مخفف "فرهنگ بدن آزاد" (Freie Körperkultur) است. اینجا منطقه‌ای است که مردم مجاز هستند برهنه باشند و هیچ کس اجازه ندارد مزاحم کسی بشود.

در منطقه "FKK" همه (زن، مرد، پیر، جوان و کودک) مجاز هستند مانند "آدم و حوا" در بهشت برهنه باشند. یا به این منطقه وارد نشوید، یا اگر رفتید باید "همرنگ جماعت" کاملا برهنه شوید.

کسی در آلمان با مایو وارد حمام سونا نمی‌شود، همه برهنه هستند و تنها یک حوله برای خشک کردن عرق بدن همراه دارند.

اگر می‌خواهید به کسی گل هدیه کنید حتما با گل‌فروش مشورت کنید. در غیر این صورت ممکن است دچار خطای ناخوشایند شوید. هدیه گل رز قرمز، فقط برای لحظات عاشقانه و رمانتیک است. از گل سفید به عنوان تزئین قبر و یا در مراسم خاکسپاری استفاده می‌شود.

آلمانی‌ها آدم‌های وقت شناسی هستند. کسی که بر سر قرار ملاقات حتی ۵ دقیقه هم دیر کند را علامت بی‌ادبی و غیر قابل اعتماد بودن می‌دانند. اگر امکان حضور در قرار ملاقات در وقت تعیین شده وجود نداشته باشد، باید حتما از پیش اطلاع دهید.

وقت‌شناسی آلمانی‌ها در مورد جشن‌ها و پارتی‌ها هم صدق می‌کند. وقتی یک آلمانی کسی را برای ساعت ۱۹ به شام دعوت می‌کند، به این معنی است که تعداد محدودی که دور یک میز جا می‌گیرند برای صرف شام دعوت شده‌اند و از این رو باید سر وقت آنجا بود. اگر میهمان برای پارتی دعوت شده باشد وقت معینی تعیین نمی‌شود.

در آلمان تولد کسی را پیشاپیش تبریک نگویید. آلمانی‌ها بر این باورند که تبریک گفتن زودهنگام تولد باعث بدبیاری می‌شود و خوش یُمن نیست. دقت داشته باشید که در آلمان روز تولد اشخاص از ساعت ۲۴ آغاز می‌شود و پس از آن است که می‌توانید تبریک بگویید.

دقت داشته باشید در آلمان هر "آبی، آب نیست". کیفیت آبی که از شیر جاری می‌شود معمولا بسیار خوب است. در آلمان وقتی در رستوران درخواست آب می‌کنید "آب گازدار" و یا "آب معدنی" دریافت می‌کنید. اما آب معمولی را هم مجانی دریافت نخواهید کرد.

حتی اگر در منزل آلمانی‌ها تقاضای "یک لیوان آب معمولی" بکنید، باز هم خواهید شنید که "آب درست و حسابی" هم داریم که منظور همان " آب معدنی و گازدار" است.
نویسنده: محمود صالحی

0 نظر 12096 بازدیدها
برچسب :
امیر هادوی

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.


سایت ایرانیان آلمان برای ایرانیان ساکن آلمان و همه فارسی زبانانی که نیاز به اطلاعات دقیق و متمرکز در مورد آلمان دارند، راه اندازی شده است.

لذا از همه شما عزیزان می خواهیم تا با ما در ارتباط باشید و ما را از نیاز ها و نظرات خود آگاه سازید تا در جهت بهتر شدن محتوا گام برداریم.

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...