«تقلب فولکس‌واگن به یک مدل موتور محدود نمی‌شود»

12 آبان 1394
نویسنده :  
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

آمریکا فولکس‌واگن را متهم کرده‌ است که نه تنها در خودروهای با حجم موتور تا ۲ لیتر نرم‌افزاری برای دستکاری در میزان آلاینده‌ها تعبیه کرده بوده، بلکه همین روش را در خودروهای با حجم موتور بزرگ‌تر نیز به کار گرفته است.

 

آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا روز دوشنبه (۲ نوامبر/ ۱۱ آبان) اعلام کرد که شرکت آلمانی فولکس‌واگن در موردی دیگر، یعنی در خودروهایی با حجم موتور بالا نیز دستکاری کرده تا قوانین مربوط به آلودگی هوا را دور بزند.

تقلب در سیستم‌های سنجش آلاینده موتورهای دیزلی فولکس واگن را نخستین بار همین آژانس در روز ۱۸ سپتامبر (۲۷ شهریور) برملا نمود. آن زمان بر اساس تحقیقات آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا مشخص شده بود در نرم‌افزار سنجش میزان آلاینده‌های خودروهای فولکس‌واگن با موتورهای دیزلی تا حجم ۲ لیتر دستکاری صورت گرفته بوده است تا میزان آلاینده‌ها کم‌تر نشان داده شود.

آژانس آمریکایی حفاظت از محیط زیست (EPA) روز دوشنبه اعلام کرد که تقلب در خودروهای فولکس‌واگن با موتورهای ۳ لیتری نیز اقدام مشابهی برای پنهان کردن میزان تولید گازهای سمی بوده است.

به گفته این آژانس موضوع دستکاری در خودروها با موتورهای ۳ لیتر دربرگیرنده‌ی بازه زمانی ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ بوده است و نه تنها فولکس‌واگن که مدل‌هایی از پورشه و آئودی را هم در بر می‌گیرد٬ از جمله شامل تورگ ۲۰۱۴ ٬ پورشه کاین ۲۰۱۵ ٬ و برخی از مدل‌های آئودی مثل آئودی ای ۶ کوآدرو ۲۰۱۶ می‌شود.

آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا به فولکس‌واگن اعلام کرده است که تحقیقات خود را گسترش می‌دهد. به گفته این آژانس "فولکس‌واگن یک بار دیگر در انجام تعهدات خود در راستای عمل به قانونی که ضامن کیفیت هوا در آمریکا است شکست خورد."

«فولکس‌واگن در خودروهایی با حجم موتور بالا نیز دستکاری کرده تا قوانین مربوط به آلودگی هوا را دور بزند»

با این‌همه یکی از سخنگویان کمپانی فولکس‌واگن روز دوشنبه اتهامات جدید را رد کرد و گفت هیچ نرم‌افزاری برای تقلب در نمایش میزان آلاینده‌ها در خودروهای دارای موتورهای ۳ لیتری تعبیه نشده بوده است. او به خبرگزاری فرانسه گفت فولکس‌واگن "کاملا" با آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا همکاری خواهد کرد تا موضوع را روشن کند.

فولکس‌واگن که مقر آن در ولفسبورگ آلمان است پیش از این تعبیه نرم‌افزار تقلب در میزان آلاینده‌ها را در ۱۱ میلیون از خودروهای خود در سطح جهان پذیرفته بود.

فولکس واگن موظف شده است نقصی را که به‌عمد در سیستم سنجش میزان آلاینده ‌موتورهای دیزلی ۲/ ۱ لیتری، ۶/ ۱ لیتری و ۲ لیتری ایجاد کرده است برطرف کند. عیب موتورهای دیزلی ۲ لیتری را می‌توان با آپدیت تازه نرم‌افزار آنها برطرف کرد. اما تقلبی که در موتورهای ۶/ ۱ و ۲/ ۱ لیتری صورت گرفته به این آسانی برطرف نمی‌شود.

گفته شده است که عیب موتورهای ۲ لیتری را می‌توان در ماه ژانویه ۲۰۱۶ برطرف کرد اما برای دیگر موتورها تا سپتامبر آینده وقت لازم است. فولکس واگن مجبور به پرداخت میزان قابل توجهی هزینه از جمله هزینه‌ی غرامت است. 

به رغم انجام تغییرات در بالاترین رده‌های فولکس‌واگن٬ این کمپانی همچنان با چالش‌های زیادی رو به رو است. ماتیاس مولر، رئیس خودروسازی پورشه که جانشین مارتین وینترکورن، رئیس هیئت مدیره مستعفی فولکس واگن شده بود اکنون بیش از هر کسی مسئول رسیدگی به مسایل به وجود آمده است.

0 نظر 894 بازدیدها
برچسب :
امیر هادوی

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.


سایت ایرانیان آلمان برای ایرانیان ساکن آلمان و همه فارسی زبانانی که نیاز به اطلاعات دقیق و متمرکز در مورد آلمان دارند، راه اندازی شده است.

لذا از همه شما عزیزان می خواهیم تا با ما در ارتباط باشید و ما را از نیاز ها و نظرات خود آگاه سازید تا در جهت بهتر شدن محتوا گام برداریم.

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...