نهادی که در آلمان برای پناهجویان دوست پیدا می‌کند

03 ارديبهشت 1395
نویسنده :  
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

 "با یک دوست شروع کن" اسم نهادی مردمی است که برای پناهجویان با توجه به علایق و باورهایشان دوست پیدا می‌کند. دوست آلمانی به پناهجو کمک می‌کند تا چم‌وخم زندگی در آلمان را بیاموزد.

وبسایت :     WWW.START-WITH-A-FRIEND.DE

باسل والی، جوان ۲۳ ساله سوری است که پیش از این‌که در آلمان پناهجو شود، در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه حلب تحصیل می‌کرد. او با برادرش راهی سفر سخت پناهجویی شد و حالا در شهر کلن زندگی می‌کند.
یکی از دوستان سوری باسل که او نیز پناهجوست، نهاد مردمی "با یک دوست شروع کن" را به او معرفی کرد. سازمانی که برای پناهجویان دوستی آلمانی با علایق مشابه پیدا می‌کند تا با دوستی و کمک او، فرد پناهجو با چم‌وخم زندگی در کشور تازه، قوانین، بورکراسی و زندگی اجتماعی و فرهنگی آلمان آشنا شود.
نهاد مردمی "با یک دوست شروع کن" باسل را با کاتارینا آشنا کرد. کاتارینا که در دانشگاه شهر کلن دانشجو است، گفت: «می‌خواستم کاری مفید انجام دهم که معنا و ارزش داشته باشد. در اینترنت با کار گروه آشنا شدم و در یکی از سمینارها شرکت کردم و داوطلب شدم که دوست و راهنما و همراه یک پناهجو باشم.»
کاتارینا به دویچه‌وله گفت که مسئولان نهاد سوال‌های زیادی از او درباره‌‌ی علایق، سرگرمی‌ها و باورهایش پرسیدند. آن‌ها تلاش می‌کنند برای هر پناهجو و هر داوطلب، بهترین گزینه‌ی ممکن را انتخاب کنند تا پناهجو و دوست تازه‌اش با هم حرف‌ها و علایق مشترک داشته باشند.
باسل و کاتارینا در اولین روزی که به هم معرفی شدند، در مرکزشهر کلن قدم زدند، درباره‌ی علاقه مشترک‌شان به هنر و به‌ویژه عکاسی گپ زدند و خیلی زود باهم صمیمی شدند.

تصویری از کاتارینا و باسل  :


کاتارینا می‌گوید به او در یاری و همراهی با باسل اینقدر خوش می‌گذرد که فکر نمی‌کند دارد "برای کار" خانه را ترک می‌کند. او گفتٰ: «دیگر هروقت با دوستانم برای بیرون رفتن قرار می‌گذاریم، باسل را هم حتما دعوت می‌کنیم.»


این داوطلب جوان یاری به پناهجویان برای جا افتادن در کشور تازه، می‌گوید باسل را با سریال تلویزیونی محبوب خود نیز آشنا کرده است. باسل می‌گوید اگرچه هنوز زبان آلمانی او چندان خوب نیست، اما سریال را با اشتیاق دنبال می‌کند.
کاتارینا می‌گوید آشنایی و دوستی او با باسل بهترین امکان بود که هم درباره‌ی سیاست در جهان بیشتر بیاموزد و سوریه را ورای اخبار تلخ، بشناسد و درباره این کشور تاریخی چیزهای بیشتری بیاموزد.
کاتارینا به باسل کمک می‌کند تا از امور اداری پیچیده در آلمان سر دربیاورد. باسل فعلا فقط برای چند ماه محدود امکان اقامت در آلمان دارد و باید منتظر بماند تا مشخص بشود آیا با درخواست پناهندگی او موافقت خواهد شد یا نه.
باسل می‌گوید او خوش‌شانس بوده که توانسته با سازمان "با یک دوست شروع کن" آشنا و با کاتارینا دوست شود. کاتارینا نیز می‌گوید کمک به باسل برای ساختن زندگی تازه، انگیزه‌ی فعلی او برای شروع هر صبح شده است.
ایده‌ی سازمان "با یک دوست شروع کن" برای مسئولان دولتی آلمان نیز جالب بوده و این نهاد موفق شده کمک هزینه‌ی مالی از دولت فدرال آلمان دریافت کند.

 

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.


سایت ایرانیان آلمان برای ایرانیان ساکن آلمان و همه فارسی زبانانی که نیاز به اطلاعات دقیق و متمرکز در مورد آلمان دارند، راه اندازی شده است.

لذا از همه شما عزیزان می خواهیم تا با ما در ارتباط باشید و ما را از نیاز ها و نظرات خود آگاه سازید تا در جهت بهتر شدن محتوا گام برداریم.

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...