نگاهی به درون استخرهای آلمان

25 خرداد 1395
نویسنده :  
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

استخرهای سرپوشیده در آلمان از محبوبیت زیادی برخوردار هستند. این استخرها در تمام مدت سال به مراکزی برای استراحت، تفریح، ورزش و لذت‌بردن خانواده‌ها در روزهای تعطیل تبدیل شده‌اند.


تعداد استخرهای آلمان
در آلمان ۷ هزار و ۴۰ استخر وجود دارد (استخرهای ورزشی در آمار محسوب نشده‌اند). از این تعداد ۳ هزار و ۵۹۲ استخر در فضای باز قرار دارند که در فصل‌های سرد سال قابل استفاده نیستند. ۲ هزار و ۴۹۶ استخر سرپوشیده عمومی در شهرهای گوناگون این کشور حداقل تا ساعت ۲۲ میزبان علاقه‌مندان به شنا هستند.

انواع دیگر استخرها در آلمان
در کنار استخرهای موجود در فضای باز و استخرهای سرپوشیده، ۴۹۳ استخر با امکانات تفریحی و همچنین ۴۵۹ استخر که به آن‌ها "استخرهای ترکیبی" گفته می‌شوند نیز وجود دارند. همه آمار ارائه شده مربوط به سال ۲۰۱۲ (آخرین آمارگیری) هستند.

ساختار متفاوت سنی
استخرهای سرپوشیده معمولا از چند سالن با استخرهایی با عمق‌های متفاوت درست شده‌اند. در طول روز تغییر ساختار سنی افرادی که به شنا می‌پردازند کاملا محسوس است. صبح‌ها حضور سالمندان و دانش‌آموزان بیشتر است. بازنشستگان و سالمندان علاقه زیادی به شرکت در کلاس‌های حرکت و نرمش در آب دارند.

ساختار متفاوت سنی
همه کلاس‌های مدارس در آلمان یک روز در هفته آموزش شنا دارند و بچه‌ها با اتوبوس به استخر برده می‌شوند.

ساعاتی برای مادر و فرزند
عصرها برتعداد مادران با فرزندانی که هنوز به مدرسه نمی‌روند در استخرهای کوچک و یا حوضچه‌هایی با آب گرم افزوده می‌شود. در این ساعات هم می‌توان کلاس‌های آموزشی برای کوکان و حتی شنا برای نوزادان را دید.

ساعاتی برای شاغلان
استخرهای سرپوشیده از ساعت ۵ – ۶ بعد‌ازظهر شاهد تغییر سنی شناگران هستند. از این ساعات معمولا نسل جوان و شاغلان هستند که بر تعدادشان در استخرها افزوده می‌شود. این افراد برای تحرک جسمی و ورزش تن به آب می‌زنند.

استخرهایی با امکانات تفریحی
استخرهای تفریحی که آن‌ها هم سرپوشیده هستند، ساختار و فضای متفاوتی دارند. افراد و خانواده‌ها معمولا تمام یک روز تعطیل را در این استخر می‌گذرانند.

استخرهای تفریحی
استخرهای تفریحی از امکانات گوناگون بازی‌های آبی برخوردار هستند. این استخرها معمولا محیطی تفریحی برای جوانان و خانواده‌هایی هستند که با کودکان و نوجوانان خود به استخر می‌روند.

استخرهای ترکیبی
سطح و کلاس استخرهای ترکیبی با انواع دیگر استخرهای سرپوشیده متفاوت است. از این استخرها بیشتر بزرگ‌سالانی استفاده می‌کنند که به دنبال استراحت و تمدد اعصاب و کسب انرژی هستند.

آب معدنی و آب گرم
در استخرهای ترکیبی علاوه بر استخر شنا، حوضچه‌های آب گرم و آب معدنی نیز وجود دارد.

ماساژ در استخرهای ترکیبی
در محیطی آرام و با فضایی از خاور دور. در استخرهای ترکیبی انواع مختلف ماساژ ارائه می‌شود که البته استفاده از آن اغلب با گرفتن وقت قبلی امکان‌پذیر است.

سونا در استخرهای ترکیبی
سونا به سبک کشورهای اسکاندیناوی، سونا با عطر‌های گوناگون، سونا با عسل و نمک و ده‌ها نوع دیگر در استخرهای ترکیبی ارائه می‌شوند. برخلاف دیگر کشورها در آلمان مردم کاملا برهنه وارد سونا می‌شوند و تنها از یک حوله به‌عنوان زیرانداز استفاده می‌کنند.

خورد و خوراک
همه استخرهای سرپوشیده از امکان غذاخوری و خرید نوشیدنی برخوردارند. دربرخی از استخرها همراه بردن غذا مجاز نیست. استخرهای ترکیبی معمولا از رستوران‌های "شیک‌تری" برخوردار هستند.

استخرهای آلمان همگی دارای فضای سبز نیز هستند که در فصل‌های گرم سال علاقه‌مندان می‌توانند در آنجا اوقات خود را سپری کنند.

افزایش تعداد استخرها
در آلمان با جمعیت ۸۲ میلیون نفر، هر ۱۲ هزار نفر از امکان استفاده از یک استخر برخوردار هستند. با این که بسیاری از شهرداری‌ها با مشکل بودجه روبرو هستند، اما تعداد استخرها از آخرین آماری که ۱۲ سال پیش گرفته شد، از ۶هزار و ۷۱۹ به ۷ هزار و۴۹۹ استخر افزایش نشان می‌دهد. البته باید اشاره کرد که برخی از استخرها نیز خصوصی و وابسته به شرکت‌ها هستند.

دلایل موفقیت
استخرها در آلمان از محبوبیت زیادی برخوردارند. تمیزی، خدمات، بهای مناسب با هر جیبی و ساعات کار مناسب با زندگی اقشار گوناگون جامعه دلیل این موفقیت است.

 

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.


سایت ایرانیان آلمان برای ایرانیان ساکن آلمان و همه فارسی زبانانی که نیاز به اطلاعات دقیق و متمرکز در مورد آلمان دارند، راه اندازی شده است.

لذا از همه شما عزیزان می خواهیم تا با ما در ارتباط باشید و ما را از نیاز ها و نظرات خود آگاه سازید تا در جهت بهتر شدن محتوا گام برداریم.

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...