دادگاه عالی آلمان: دانش‌آموز دختر مسلمان باید در درس شنا شرکت کند

21 آذر 1395
نویسنده :  
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

طبق قانون دانش‌آموزان مسلمان باید در درس آموزش شنا شرکت کنند. از نظر عالی‌ترین دادگاه آلمان دانش‌آموزان مسلمان می‌توانند نوع پوشش خود را طبق مقررات حجاب انتخاب کنند.

برخی از جامعه‌شناسان بورکینی را گام مثبتی در جهت اینتگراسیون می‌بینند

دادگاه قانون اساسی آلمان فدرال حکم داده است: دانش‌آموزان مسلمان می‌توانند در عین رعایت مقررات حجاب در آموزش شنای مدرسه شرکت کنند.
قاضی عالی دادگاه قانون اساسی در کارلسروهه با حکم مزبور به اعتراض یک دختر دانش‌آموز ۱۱ ساله مقیم حوالی شهر فرانکفورت رسیدگی کرده است. این دختر دانش‌آموز تقاضا کرده بود که از ساعت شنا معاف شود، زیرا به گفته او اسلام به او اجازه نمی‌دهد در یک استخر به همراه پسران شنا کند.

بورکینی به جای بیکینی

این دختر در شکایت خود تأکید کرده بود که استفاده از بورکینی نیز با اعتقادات دینی او همساز نیست. بورکینی پوششی است که تمام بدن زن، غیر از گردی صورت و دستها و پاها را می‌پوشاند و زنان مسلمان از آن برای شنا در دریا یا استخرهای عمومی استفاده می‌کنند.
دختر محصل که به خاطر عدم حضور در آموزش شنا، در رشته ورزش نمره نیاورد و رفوزه شده است، به دادگاه شکایت برده بود و پس از چند بار کیفرخواست، دادگاه عالی قانون اساسی شکایت او را غیرموجه دانست.
دختر مسلمان در شکایت خود ذکر کرده بود: «در اسلام برای پوشش شنای زنان مقررات خاصی وجود ندارد». دادگاه قانون اساسی با استفاده از همین نظر دانش‌آموز حکم داد که او می‌تواند با بورکینی در جلسات شنا شرکت کند.
دادگاه در توضیح حکم خود یادآوری می‌کند در دبیرستانی که دختر تحصیل می‌کند، پسران و دختران بسیاری از خانواده‌های مسلمان هستند که بدون مشکل در جلسات ورزشی شرکت می‌کنند و برخی از آنها با پوشش بورکینی شنا می‌کنند.
دادگاه تأکید می‌کند که شرکت در فراگیری شنا برای دختر اجباری است و او نمی‌تواند با توسل به نوع پوشش از آن معاف شود.

0 نظر 2427 بازدیدها
امیر هادوی

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.


سایت ایرانیان آلمان برای ایرانیان ساکن آلمان و همه فارسی زبانانی که نیاز به اطلاعات دقیق و متمرکز در مورد آلمان دارند، راه اندازی شده است.

لذا از همه شما عزیزان می خواهیم تا با ما در ارتباط باشید و ما را از نیاز ها و نظرات خود آگاه سازید تا در جهت بهتر شدن محتوا گام برداریم.

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...