برلن؛ شهر مطلوب جوانان و نوآوران، دیگر شهر ارزانی نیست

26 دی 1393
نویسنده :  
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

یورو نیوز، 15.01.2015: شهر برلن، ۲۵ سال پس از وحدت دو آلمان و به عنوان پایتخت این کشور، سفیر ویژه ای از آزادی برای جهان شده است.

 

پس از سقوط دیوار بین شرق و غرب برلن، ساختمان ها و تاسیسات خالی و بدون صاحب، همراه با نسیم تازه ای از آزادی، زمینه جذابی را برای فعالیت هزاران جوان خلاق از سراسر جهان فراهم کرد. نوع زندگی در برلن در حقیقت یک رویداد خلاف عادت تاریخی است: شهری به نسبت ارزان، آزاد و پرماجرا.

اکنون برلن به عنوان بزرگترین شهر آلمان و یکی از مراکز پر قدرت اروپا، هنوز شباهت کاملی با دیگر پایتخت های اروپایی ندارد.

کلاوس وورایت، شهردار سابق برلن گفته بود: “برلن شهری فقیر اما سکسی است”. و حالا لوکا، تولید کننده موسیقی می گوید: “بله برلن سکسی اما فقیر است. این نکته اصلی در مورد برلن است. شهری واقعا بی پول. نگاه کنید به هر یک از پایتخت ها در اروپا، تا تفاوت آنها را با برلن ببینید.”

البته به نظر لوکا، که از ۱۴ سال قبل و به دنبال موسیقی الکترونیک به برلن آمده، سال های ارزان برلن دارد سپری می شود.

لوکا می گوید: “مسئله ازجام جهانی فوتبال سال ۲۰۰۶ آغاز شد. بسیاری از خارجی ها با برلن آشنا شدند وقیمت ها به سرعت بالا رفت و این روند همچنان ادامه یافت.”

آملی، فارغ التحصیل معماری است و از زمان دانشجویی و به خاطر صرفه اقتصادی، تفریح و یافتن فرصت شغلی به برلن آمد. او می گوید: “برای من برلن کنونی واقعا شهری گران است.ابتدا باید شغلی دست و پا کنم.”

پس از سقوط دیوار، هزاران جوان هنرمند و اهل موسیقی از سراسر جهان، با ایده های بزرگ و کمی پول به برلین آمدند تا فضای خالی بوجود آمده را پر کنند. اما به خاطر رقابت بر سر منافع اقتصادی، طی پنج سال گذشته اجاره ها ۵۶ درصد افزایش یافته با گذشت ۲۵ سال، آن روزهای اولیه کاملا سپری شده است.

پدیده مهاجرت، برای چند دهه در شکل گیری برلین موثر بوده است. جامعه ترک زبانان این شهر دست کم یکصد هزار نفر را دربر می گیرد و گفته می شود که غذای سریع دونر کباب در اینجا ابداع شده است. ۵۰۰ هزار نفر از افراد مقیم برلین یک گذرنامه خارجی دارند و از سال ۲۰۰۲ مجله ای به زبان انگلیسی برای آنها منتشر می شود.

فرانک یانکه، سخنگوی حزب سوسیال دمکرات در پارلمان برلن می گوید: “با چنین درجه ای از هجوم به سمت برلین، سالانه ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر بر جمعیت آن افزوده می شود و ما باید کمبودهای زیر ساختی در زمینه مسکن، تسهیلات نگهداری کودکان، بیمارستان و حمل و نقل را برطرف کنیم.”

دولت محلی برلین، هر سال سه و نیم میلیارد یورو برای رفع کمبودهای مالی خود از دیگر دولت های محلی فدرال آلمان یارانه دریافت می کند. بسیاری از شهروندان برلین از رشد شهر بهره مستقیمی نمی برند. یک پنجم آنها یارانه بیکاری معادل ۸۷۰ یورو می گیرند و یک هفتم آنها در خطر فقر دائمی قرار دارند.

لوکا می گوید: “اوائل، مردم شهر بسیار راحت و آرام بودند و خنده بر لبانشان دیده می شد. فشار و نگرانی دیگر پایتخت های اروپا در برلین دیده نمی شد. اما اکنون کاملا متفاوت است. مردم استرس زیادی دارند و کمتر می توان خنده برلبانشان دید. در ایستگاه های مترو تنش زیادی به چشم می خورد، در حالی که چند سال قبل اصلا چنین نبود.”

آملی، فارغ التحصیل معماری می گوید: “اینکه هنوز برلن سکسی هست یا نه، نمی دانم. اکنون مسئله این است که شهر بین فقیر و غنی تقسیم شده و این شکاف هرچه بزرگتر می شود.”

Copyright © 2015 euronews

0 نظر 1767 بازدیدها
امیر هادوی

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.


سایت ایرانیان آلمان برای ایرانیان ساکن آلمان و همه فارسی زبانانی که نیاز به اطلاعات دقیق و متمرکز در مورد آلمان دارند، راه اندازی شده است.

لذا از همه شما عزیزان می خواهیم تا با ما در ارتباط باشید و ما را از نیاز ها و نظرات خود آگاه سازید تا در جهت بهتر شدن محتوا گام برداریم.

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...