کاهش ۳۰درصدی مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور

11 ارديبهشت 1395
نویسنده :  
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

اگر چه که فرار مغزها در ایران همچنان ادامه دارد اما خبرها حاکی از آن است که مهاجرت به خارج از کشور نسبت به سال ۱۳۹۳ و آغاز دوران ریاست جمهوری حسن روحانی کاهش یافته باشد.

به گفته حسن قشقاوی معاون كنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزیر امور خارجه ایران در سال ۱۳۹۳ حدود ۷۰۰ هزار سند مربوط به مسافرت به خارج از كشور صادر شده است این تعداد در سال ۱۳۹۴ حدود ۵۰۰ هزار سند بود و حدس زده میشود این آمار در سال جاری هم كاهش یابد.
قشقاوی در نشست خبری روز جمعه (۲۹ آوریل/ ۱۰ اردیبهشت) از كاهش ۳۰ درصدی روند مهاجرت اعم از نخبگان و غیرنخبگان ایرانی به خارج از كشور در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ خبر داد.
اما خود آقای قشقاوی به "متناقض‌آمیز" بودن این آمار اشاره میکند و مثال میآورد که مهاجرت به خارج از كشور ممكن است از كشورهایی مثل تركیه انجام گرفته باشد كه نیاز به اخذ ویزا وجود ندارد.

خوشبینی بازگشت ایرانیان به کشور

با روی کارآمدن دولت روحانی انتظار میرفت که روند مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور کاهش یابد. مقامات حتی ایرانیان مقیم خارج را تشویق به بازگشت به کشور خود کردند. معاون وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در سال ۱۳۹۲ در همین رابطه از تشکیل "کمیته" برای دعوت از هموطنان خارج از کشور به دستور روحانی خبر داده بود. وی اعلام کرد که مهاجرانی که مایل به بازگشت هستند می‌توانند از ایمیل معاونت کنسولی وزارت خارجه وضعیت حقوقی خود را استعلام کنند.
قشقاوی در آن زمان صریحا گفت: «ما به افراد دروغ نمی‌گوییم چون اگر در یک مورد هم دروغ بگوییم اعتبار وزارت‌خارجه زیر سوال می‌رود.»
برخلاف قول و وعدههای مقامات ایرانی شماری از ایرانیان در بازگشت به کشور بازداشت شدند. حسین نورانی نژاد، سراج‌الدین میردامادی، سعید رضوی فقیه، ساجده عرب‌سرخی، مصطفی عزیزی و سعید پورحیدر از جمله افراد دستگیر شده در دوره ریاست جمهوری روحانی هستند که پس از بازگشت به ایران دستگیر شدند. معاون كنسولی و امور مجلس وزیر امور خارجه در نشست خبری خود درباره سرنوشت این افراد توضیحی نداد.
"۹۵ درصد از ایرانیان مشکلی برای رفت و آمد ندارند"
قشقاوی اکنون آنچه که در سال ۱۳۹۲ اعلام کرده بود را تکرار ‌می‌کند و تاکید دارد که بیش از ۹۵ درصد از اتباع ایرانی مقیم خارج هیچ مشكلی برای رفت وآمد به كشور ندارند. وی خاطرنشان کرد: «بسیاری از افرادی كه به ایران سفر میكنند بر این اعتقادند كه ایرانی كه در واقعیت وجود دارد، ارتباطی به ایرانی كه در تبلیغات مطرح میشود ندارد.»
معاون كنسولی و امور مجلس وزیر امور خارجه برای آن عده از ایرانیانی كه اخیرا "با موج سوریه‌ای" به كشورهای غربی مهاجرت كردهاند و تمایل دارند به ایران برگردند، گفت که نمایندگیهای ایران در خارج از کشور شرایط بازگشت را برای این افراد تسهیل میکنند.

0 نظر 910 بازدیدها
برچسب :
امیر هادوی

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.


سایت ایرانیان آلمان برای ایرانیان ساکن آلمان و همه فارسی زبانانی که نیاز به اطلاعات دقیق و متمرکز در مورد آلمان دارند، راه اندازی شده است.

لذا از همه شما عزیزان می خواهیم تا با ما در ارتباط باشید و ما را از نیاز ها و نظرات خود آگاه سازید تا در جهت بهتر شدن محتوا گام برداریم.

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...