قوانین مهاجرت در آلمان

18 مرداد 1394
نویسنده :  
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

س از مدتهای مدید و بحثهای طولانی بالاخره دولت ائتلافی سرخ و سبز در آلمان به همراه احزاب اپوزیسیون یعنی سوسیال مسیحیها و دموکرات مسیحیها مشترکآ قوانین و مقررات جدیدی را در رابطه با مهاجران تدوین کردند.

محض اطلاع باید به عرضتون برسونم که، پس از مدتهای مدید و بحثهای طولانی بالاخره دولت ائتلافی سرخ و سبز در آلمان به همراه احزاب اپوزیسیون یعنی سوسیال مسیحیها و دموکرات مسیحیها مشترکآ قوانین و مقررات جدیدی رو تدوین کردن. این مجموعه، شامل برخی مفاد قانونی تغییر یافته در زمینه مهاجرت به آلمان، اقامت و ادغام شدن مهاجران خارجی در جامعه این کشور هستش. علاوه بر این در این مجموعه مقرارت، تدارکات امنیتی هم جا داده شدن که بعد از سو قصدهای نیویورک، واشنگتن و مادرید، ضروری به نظر میرسیدن. قوانین مربوط به مهاجران در آلمان، در بسیاری از موارد تغییر کردن و ما همونطور که قول داده بودیم، خلاصه کوتاهی از اونها رو در این اینجا به عرض شما میرسونیم.

 

اشکال مختلف اقامت: در این زمینه، تا حالا ۵ فرم مختلف اجازه اقامت در آلمان وجود داشتن، که حالا طبق قوانین جدید به ۲ فرم خلاصه میشن، یعنی اقامت دائم و اقامت موقت. به این ترتیب علت اقامت افراد خارجی در آلمان در نظر گرفته میشه یعنی برای مثال، اجازه اقامت بخاطر تحصیل، اشتغال بکار، پیوستن به افراد خانواده و به دلایل نوعدوستانه. برای نظارت و سازماندهی امور مربوط به اقامت خارجیان “اداره مهاجرت جمهوری فدرال آلمان” کار خودش رو آغاز خواهد کرد و باید اضافه کنیم که، این اداره از مقامات مسئول در “اداره فدرال پذیرش خارجیان پناهجو در آلمان” منشا میگیره.

 

اشتغال بکار در آلمان: افرادی که از تحصیلات دانشگاهی حد اعلا برخوردان مثلآ متخصصان رشته های علمی یا امور مربوط به کامپیوتر، حالا دیگه میتونن از همون آغاز ورودشون به آلمان از یک اقامت دائم برخوردار بشن و ساکن این کشور باشن. علاوه بر این از خارجیهائی استقبال میشه که، قادرن در آلمان حداقل مبلغی برابر یک میلیون یورو سرمایه گذاری کنن، یا اینکه بتونن حداقل برای ۱۰ نفر محل کار بوجود بیارن.

دانشجوهای خارجی از این به بعد اجازه دارن پس از به آخر رسیدن تحصیلاتشون، یکسال در آلمان بمونن، تا در صورت امکان اینجا کار و درآمدی بدست بیارن. کل روند اداری برای گرفتن اجازه کار و اجازه اقامت برای خارجیا ساده تر خواهد شد. افراد متخصصی که مایلن در آلمان مشغول بکار بشن، به سهولت میتونن از مقامات مربوطه اجازه اقامت بگیرن. برای کسانی که از تخصص ویژه مورد نیازی بر خوردار نیستن و در حقیقت مردم عادی، همچنان مهاجرت به آلمان، امری غیر ممکن باقی میمونه. اتباع کشورهائی که اخیرآ به اعضای اتحادیه اروپا پیوستن میتونن به منظور اشتغال بکار به آلمان بیان اگه از خود کشور آلمان و اتباع کشورهای قدیمیتر عضو این اتحادیه، کسی برای انجام شغل مربوطه خودش رو معرفی نکرده باشه.

 

قبول مهاجر به دلایل نوعدوستانه: حقوق مربوط به اقامت پناهجویان بهبود پیدا میکنن. افرادی که به خاطر جنسیتشون مورد تعقیب قرار دارن، به عنوان پناهجو در آلمان پذیرفته میشن. هر کسی که بعد از گذشت یکسال و نیم نتونسته، به حکم اخراجش از آلمان عمل کنه و این کشور رو ترک کنه، در صورتیکه خودش مسئول این تاخیر نبوده باشه، از اجازه اقامت برخوردار میشه. برخلاف اونچه که قبلآ در نظر گرفته شده بود، در مورد پناهجویان حالت در اصطلاح “انتظار یا تحمل” برای رسیدگی به پرونده اونها، به قوت خودش باقی میمونه. در موارد دشوار و ضروری، یک کمیسیون ایالتی میتونه به امور مربوط به اجازه اقامت رسیدگی و افراد رو از این حق برخوردار کنه.

 

قسمت دوم

در هفته ای که گذشت بار دیگه مسئله مهاجران غیر قانونی و اقدامات مقامات کشور ایتالیا برای خارج کردن پناهجویان افریقائی از این کشور بحث داغی درباره قوانین و مقررات مربوط به مهاجرت و پناهجوئی در اروپا رو به دنبال داشت.

 

پیوستن افراد خانواده به همدیگه: قانون جدید مهاجرت هم همچون گذشته، پیوستن افراد خوانواده به همدیگه رو، در نظر میگیره. فرزندان پناهجویانی که از اجازه اقامت در آلمان برخوردار شدن، طبق قوانین کنوانسیون ژنو در این زمینه، تا سن ۱۸ سالگی از این حق برخوردارن که، به والدینشون در آلمان بپیوندن و در اینجا زندگی کنن. البته این بچه ها باید زبان آلمانی یاد بگیرن و در جامعه آالمان ادغام بشن. در موارد دیگه، یک مرز سنی ۱۶ سال تعیین شده و البته در این رابطه، صلاح کودکان و موقعیت خانواده مزبور هم، مورد توجه قرار میگیرن.

 

ادغام مهاجرا در جامعه آلمان: با قانون جدید مهاجرت، در کشور آلمان، اجرای یک سیاست هدفمند در این زمینه آغاز میشه. هسته اصلی این قصد، دوره های یادگیری زبان و آشنائی با جامعه آلمان برای مهاجرا هستش. اما در عین حال، خارجیهائی که سالهاست در آلمان زندگی میکنن باید در کلاسهای آموزش زبان آلمانی شرکت کنن. دولت آلمان، بخشی از مخارج این دوره های آموزشی برای مهاجرای جدید و همچنین برای زبان آموزی به ۵۰ هزار نفر از مهاجرای قدیمی ساکن آلمان رو به عهده میگیره. هر کسی که در این دوره ها شرکت نکنه، ممکنه که اجازه اقامتش در آلمان رو از دست بده یا اینکه به این خاطر از برخی مزایای اجتماعی خودش در اینجا، محروم بشه. لازم به تذکره که شرکت کنندگان دراین دوره های آموزشی زبان، به نسبت درآمدی که دارن، بخشی از شهریه خودشون رو پرداخت میکنند.

اقامت برای شهروندان کشورهای اروپائی: برای کسانی که از تابعیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا برخوردارن، بزرگواری مسئولان امر، به حدود شرایط بوروکراسی بستگی پیدا میکنه. به این ترتیب که، اونها در آلمان دیگه هیچگونه اجازه اقامت احتیاج ندارن بلکه، مثل مردم کشور آلمان، باید محل سکونتشون رو به مقامات مسئول اطلاع بدن. اما اگه اجازه بدین، بقیه این بحث رو به برنامه آینده موکول میکنیم.

 

قسمت سوم

از تاریخ کشف آمریکا، اغلب مردم اروپا بودن که، این قاره رو ترک میکردن، تا در دنیای جدید به کار و زندگی بپردازن. در قرنهای نوزدهم و بیستم میلادی، بیش از ۶۰ میلیون اروپائی به آمریکا مهاجرت کردن و ۶ تا ۷ میلیون از این تعداد، آلمانی بودن. این مهاجرا شامل مخالفان سیاسی و مذهبی، افراد ماجراجو و پیش از همه، مردم فقیری بودن که، حاکمان اون دوره در اروپا به هر صورت اونها رو “زیادی” میدونستن. در حال حاضر اما، این مقامات آلمانی هستن که، در تلاشن نظم و ترتیبی برای مهاجرت به آلمان بوجود بیارند.

امر پذیرش پناهجو: هر کسی که در جمهوری فدرال آلمان به عنوان پناهجو پذیرفته بشه، در عین حال، از اجازه کار در آلمان برخوردار میشه. اما باید تذکر بدیم که پس از گذشت ۳ سال از پذیرش پناهندگی افراد، بار دیگه، پرونده اونها مورد بررسی قرار میگیره، تا مشخص بشه که، هنوز هم دلایل پناهجوئی اونها وجود داره یا نه. روند رسیدگی به پرونده های پناهجوها، قراره ساده تر بشه و اداره ای که تا الان مسئول انجام این کار بوده، یعنی اداره رسیدگی به امور پناهجویان در جمهوری فدرال آلمان، منحل میشه. کسانی که از کشورشون خارج میشن و تازه بعد از اون، به اقدامی دست میزنن که، بتونن تحت اون عنوان، در آلمان تقاضای پناهندگی بدن، دیگه در آلمان شانسی نخواهن داشت.

بازگشت افراد آلمانی نژاد مقیم کشورهای دیگه: آلمانی نژادهائی که مدتها از کشور آلمان دور بودن و در حقیقت از تابعیت کشور دیگه ای برخوردار بودن، اگه قصد داشته باشن بار دیگه به آلمان برگردن و بویژه افراد خانواده اونها، درآینده باید نشون بدن که، حداقل از آشنائی به پایه زبان آلمانی برخوردارن.

 

مبارزه بر علیه تروریسم: موارد امنیتی قانون جدید مهاجرت به آلمان، از همون شروع مذاکرات مربوطه، جز مهمی از این بحثها بودن، اما بعد از سوقصدهای مادرید در ماه مارس سال جاری، جای ویژه ای رو به خودشون اختصاص دادن. در آینده، قانونی برای اخراج خارجیهائی وجود خواهد داشت که، برای کشور آلمان خطرناک محسوب میشن. این حکم میتونه، از طرف دیوان عالی کشور یا در موارد ویژه، از طرف دولت آلمان صادر بشه. شرط صدور یک حکم اخراج، تشخیص این امره که، در اصطلاح “پیش بینی خطر” نامیده میشه و باید بر پایه اسناد و مدارک استوار باشه. اگه این حکم اخراج، قابل انجام نباشه، مثلآ به این دلیل که فرد مزبور در کشور خودش، با خطر شکنجه و اعدام روبرو خواهد بود، امکان این وجود داره که، شرایط سختی برای اون فرد تعیین بشن که، آزادیهای شخصی او رو بسیار محدود میکنند.

برخلاف، افرادی که در خرید و فروش انسانها دست داشتن و به این خاطر به زندان محکوم شدن، در آینده میتونن بلافاصله از کشور اخراج بشن. در قاعده، این امر همچنین در مورد خارجیهائی صدق میکنه که، به سازمانی تعلق دارن، که از تروریسم حمایت میکنه. خارجیهائی که سرپرستی انجمنی در آلمان رو به عهده دارن که، از نظر قانونی ممنوع شده، بر اساس قانون جدید مهاجرت، از کشور اخراج میشند.

در موراد مختلف مثلآ در مورد کسانی که افراد رو برعلیه دیگران تحریک میکنن و به تبلیغ از نفرت نسبت به دیگران میپردازن، بنابراین یعنی حتی رهبران مذهبی مساجد، که پیروان خودشون رو، به حرکتهای تروریستی تشویق میکنن و اعمال تروریستی رو محق میشمرن، این حکم اخراج، میتونه به اجرا دربیاد.

0 نظر 2524 بازدیدها
برچسب :
امیر هادوی

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.


سایت ایرانیان آلمان برای ایرانیان ساکن آلمان و همه فارسی زبانانی که نیاز به اطلاعات دقیق و متمرکز در مورد آلمان دارند، راه اندازی شده است.

لذا از همه شما عزیزان می خواهیم تا با ما در ارتباط باشید و ما را از نیاز ها و نظرات خود آگاه سازید تا در جهت بهتر شدن محتوا گام برداریم.

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...