ایرانی‌ها در رده دوم پناهندگان قبول شده در آلمان

20 خرداد 1395
نویسنده :  
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دولت آلمان در سال ۲۰۱۵ به حدود ۴۰هزار نفر حق پناهندگی اعطا کرده که ۵هزار و ۷۷۶ نفرشان ایرانی بوده‌اند. متقاضیان ترک در صدر فهرست هستند و سوری‌ها در جایگاه سوم. میانگین مدت بررسی پرونده‌ها قرار است در سال جاری سه ماه شود.

دولت آلمان در سال ۲۰۱۵، به تقاضای ۳۹هزار و ۶۱۰ پناهجو جواب مثبت داده است. مبنای این آمار که روز چهارشنبه (۱۶ مارس/۲۶ اسفند) اعلام شد، سوالی است که فراکسیون حزب چپ‌ها در مجلس فدرال از دولت پرسیده بود.
در پاسخ به این پرسش و بر اساس داده‌های مرکز ثبت‌نام خارجیان، شمار پناهجویان پذیرفته شده رسما اعلام شده است.
در صدر فهرست پناهندگان پذیرفته‌شده شهروندان ترکیه قرار دارند و پس از آن ایرانی‌ها. ۱۱هزار و ۷۲۳ نفر آنها از ترکیه آمده‌اند، ۵هزار و ۷۷۶ نفرشان از ایران و ۵هزار و ۲۸۹ نفر دیگر سوری بوده‌اند.
آمار کل کسانی که در این سال تحت قوانین حمایت از پناهجویی قرار گرفته‌اند، ۲۱۱هزار نفر ثبت شده است.
در این گروه بیشتر ثبت‌نام شدگان به تعداد ۹۹هزار و ۲۹۰ نفر، اتباع سوریه هستند. پس از آن عراقی‌ها با ۴۶هزار و ۴۰ نفر و سپس شهروندان ایران با ۱۲هزار و ۵۸۳ نفر.

متقاضیان تحت پوشش قانون دولدونگ

تعداد متقاضیانی که از امکانات رویه موسوم به "دولدونگ" (اقامت اضطراری با دورنمای موقت) بهره می‌برند، در سال ۲۰۱۵ برابر با ۱۵۵هزار و ۳۰۸ نفر بوده است.
اکثریت قریب به اتفاق این عده یعنی ۲۰هزار و ۲۱۲ نفر از صربستان آمده‌اند. در رده دوم شهروندان کوسوو با ۱۳هزار و ۵۳۳ نفر و در رده سوم سوری‌ها با ۹هزار و ۹۸۸ نفر قرار گرفته‌اند.
در قانون دولدونگ، پناهجویانی که شرایط لازم را برای پذیرفته شدن تقاضایشان ندارند، به دلایل انسان‌دوستانه و با احتساب خطرات احتمالی دیپورت نمی‌شوند. حضور این دسته از متقاضیان پناهندگی در آلمان اصطلاحا به طور موقت "تحمل" می‌شود.

کسانی که برگشته‌اند

در سال ۲۰۱۵ میلادی در مجموع ۳۷۲۲۰ متقاضی پناهندگی که درخواست آنها در آلمان رد شده بود، داوطلبانه خاک این کشور را ترک کردند. روزنامه آلمانی "دی‌ولت" با استناد به آمار وزارت کشور آلمان ۸۷ درصد این افراد را شهروندان کشورهای حوزه بالکان اعلام کرده است.
در اطلاعاتی که پیش‌تر از سوی اداره فدرال مهاجرت و پناهجویی آلمان منتشر شده، آمده است که در سال ۲۰۱۵ تعداد ۴۷۶ هزار و ۶۴۹ تقاضای پناهندگی اقامه شده که ۴۴۲هزار مورد آنها نخستین درخواست بوده‌اند.
چالش اصلی در این سال، جهش جدی تعداد آوارگان و کندی روند رسیدگی به تقاضاها و ثبت‌نام‌ها عنوان می‌شود. به طور نمونه در پایان سال، هنوز در مورد ۳۶۵هزار تقاضای پناهندگی تصمیمی گرفته نشده بود.
رئیس اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان، فرانک یورگن وایزه اطمینان خاطر داد که تا پایان سال ۲۰۱۶، میانگین مدت بررسی تقاضاهای جدید به کمتر از سه ماه برسد.
در پایان سال ۲۰۱۵، میانگین این مدت ۵ ماه بود. یورگن وایزه ابراز امیدواری کرده که تا پایان سال جاری، تکلیف یک میلیون و ۲۰۰هزار پرونده پناهجویی در آلمان نیز روشن شود.

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.


سایت ایرانیان آلمان برای ایرانیان ساکن آلمان و همه فارسی زبانانی که نیاز به اطلاعات دقیق و متمرکز در مورد آلمان دارند، راه اندازی شده است.

لذا از همه شما عزیزان می خواهیم تا با ما در ارتباط باشید و ما را از نیاز ها و نظرات خود آگاه سازید تا در جهت بهتر شدن محتوا گام برداریم.

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...