سختگیرانه ترین قوانین پناهندگی در اتحادیه اروپا توسط سوئد

30 خرداد 1395
نویسنده :  
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

روزهای دوشنبه و ۲۰ و سه شنبه ۲۱ ژوئن چشمان همه علاقمندان و دست اندرکاران سیاست پناهندگی سوئد به پارلمان این کشور دوخته خواهد شد. سوئد می رود که با تغییر قوانین مهاجرتی و پناهندگی اش جایگاه خود را از سخاوتمندترین کشور اتحادیه اروپا، و شاید جهان، در رابطه با سیاست پناهندگی به سختگیرانه ترین آن در اروپا تغییر دهد.

 ساعت ۱۱ روز دوشنبه ۲۰ ژوئن، نمایندگان ۸ حزب پارلمان این کشور در رابطه با پیشنهاد تغییر قوانین مهاجرتی و پناهندگی سوئد که توسط دولت ائتلافی سوسیال دمکرات-محیط زیست تسلیم پارلمان شده است به بحث خواهند نشست.

و روز سه شنبه ۲۱ ژوئن روز سرنوشت سازی است که ۳۴۹ نماینده پارلمان سوئد جهت تصویب یا عدم تصویب قوانین پناهندگی و مهاجرتی جدید سوئد که «سختگیرانه ترین آن در اتحادیه اروپا» نامیده شده به رای گیری خواهند نشست.

همزمان تظاهرات گسترده ای در طی این دور روز از سوی سازمان های دفاع از حقوق پناهندگی در مقابل پارلمان در استکهلم برنامه ریزی شده است.

در صورت تصویب پیشنهاد دولت در رای گیری روز سه شنبه پارلمان، قوانین جدید مهاجرتی و پناهندگی سوئد که قرار است بصورت موقت و در طی ۳ سال به مرحله اجرا گذاشته شود از یک ماه دیگر و دقیقا از روز ۲۱ ژوئیه (یولی) سال ۲۰۱۶ قوت اجرایی پیدا خواهد کرد. قوانین سخت گیرانه جدید تحت عنوان «پیشنهاد جهت محدود نمودن موقت امکان دریافت اقامت دائم در سوئد» شامل همه افرادی که پس از روز ۲۴ نوامبر سال ۲۰۱۵ در سوئد تقاضای پناهندگی کرده اند خواهد شد.

اما مفاد قوانین پناهندگی سخت گیرانه جدیدی که دولت امیدوار است در رای گیری روز سه شنبه ۲۱ ژوئن به تصویب پارلمان برسد چه هستند.

به گفته گزارشگر استکهلمیان که لایحه جدید را مورد بررسی قرار داده است مفاد آن آنچنان پیچیده و حاوی مستثنائات و تبصره های حقوقی گوناگون است که بدون شک پس از تصویب به چالشی بزرگ جهت اجرا برای اداره مهاجرت تبدیل خواهد شد و از سوی دیگر به سردرگمی در میان متقاضیان پناهندگی دامن خواهد زد.

حتی مورگان یوهانسون  وزیر مهاجرت سوئد در ابتدای کنفرانس مطبوعاتی خود جهت تشریح جزئیات قوانین پناهندگی جدید به  «پیچیدگی حقوقی» در این رابطه اشاره کرده  و تنظیم آن را  «دشوارترین ماموریتی که در طی ۲۰ سال فعالتیهای سیاسی خود در سطح عالی بر عهده اش نهاده شده» توصیف نمود.

اما مهمترین مفاد نسخه نهایی از پیشنهاد دولت جهت اعمال سخت گیری و تشدید در قوانین پذیرش پناهنده سوئد کدام هستند. استکهلمیان، با همکاری مرکز اطلاعات مهاجرین سوئد، مهمترین مفاد قوانین جدید مهاجرتی و پناهندگی سوئد که در روز دو شنبه در پارلمان سوئد به بحث و در روز بعد (سه شنبه)  به رای گیری گذاشته خواهد شد را استخراج و ترجمه نموده و در زیر در اختیار خوانندگان قرار می دهد.
مهمترین نکات موجود در «پیشنهاد جهت محدود نمودن موقت امکان دریافت اقامت دائم در سوئد»

 - قوانین سختگیرانه جدید که روز سه شنبه ۲۱ ژوئن به رای پارلمان گذشته خواهد شد از ۲۰ ماه ژوئیه (یولی) سال ۲۰۱۶ به مرحله اجرا گذاشته شود اما شامل بخشی از افرادی که تقاضای پناهندگی خود را قبل از این تاریخ تسلیم کرده اند نیز خواهد شد.
-  قوانین پناهندگی سوئد هماهنگ با معیارهای حداقل اتحادیه اروپا می شود که بمراتب سخت گیرانه تر از قوانین تاکنون سوئد بوده است.

- کودکان و همچنین خانواده های دارای کودک که قبل از ۲۴ نوامبر سال ۲۰۱۵ تقاضای پناهندگی خود را تسلیم کرده اند شامل قوانین سخت گیرانه جدید نخواهند شد.

- متقاضیان پناهندگی پس از تصویب این قانون امکان دریافت اقامت دائم را نخواهد داشت بلکه یک اقامت موقت برای همه واجدین شرایط دریافت پناهندگی صادر می شود. مدت اقامت موقت برای متقاضیانی که بر اساس کنوانسیون ژنو «پناهنده» شناخته شوند ۳ ساله و برای متقاضیانی که «نیاز به حمایت» شناخته شوند ۱۳ ماهه خواهد بود. پس از پایان دوره اقامت موقت چنانچه نیاز به پناه و حمایت کماکان موجود باشد مدت آن تمدید خواهد شد.
- تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم منوط به دارا بودن یکی از دو شرط زیر خواهد شد:

۰  دارا بودن کار با درآمد کافی جهت تامین معاش خود و خانواده.  تبصره: کارآموزی (پراکتیک) و همچنین کارهایی که با کمکهای دولتی از طریق اداره کاریابی ارائه می شوند قابل استفاده جهت تبدیل اقامت موقت به دائم نخواهند بود.
و یا
۰ موفقیت در دریافت دیپلم دبیرستانی در سوئد برای متقاضیان زیر ۲۵ سال.
پناهندگان سهمیه ای سازمان ملل متحد از ابتدای ورود به سوئد اقامت دائم دریافت خواهند نمود و از این شرط مستثنی هستند.
- آوردن اعضای خانواده به سوئد برای پناهجویانی که «پناهنده» شناخته نشوند اما بواسطه «نیاز به حمایت» موفق به دریافت اقامت شوند بشدت محدود می شود. اینگونه افراد مجبور خواهد شد که جهت آوردن اعضای خانواده خود به سوئد سالها در انتظار بسر ببرند و یا در مورادی حتی قادر به انجام آن نشود. تنها افرادی  که درخواست پناهندگی خود را قبل از روز ۲۴ نوامبر ۲۰۱۵ تسلیم کرده باشند و همچنین پناهجویانی که «پناهنده» شناخته شوند مجاز خواهند بود، با وجود دارا بودن اقامت موقت، درخواست پیوند با خانواده باقی مانده در موطن خود (همسر و فرزند زیر ۱۸ سال) را به اداره مهاجرت تسلیم کنند.

-  شرط دارا بودن درآمد کافی جهت تامین معاش برای مهاجرین غیر پناهنده دارای اقامت در سوئد که مایل به آوردن وابسته ای به سوئد (برای مثال همسر) هستند نیز سختگیرانه تر می شود. اینگونه متقاضیان نیز تنها در صورت دارا بودن کار با درآمد کافی جهت تامین زندگی خود و وابسته ای که قرار است به سوئد بیاید مجاز به آوردن وابسته  خود به سوئد خواهند بود. این شرط شامل کودکانی که به والدین خود در سوئد ملحق می شوند نمی شود. شرط دارا بودن درآمد شامل افرادی که بعنوان «پناهنده» شناخته شده اند و همچنین افرادی که بواسطه «نیاز به حمایت» موفق به دریافت اقامت شده اند و افراد خانواده آنها در سه ماه نخست پس از دریافت اقامتشان تقاضای ملحق شدن به آنها را تسلیم کنند نمی شود. افرادی  که درخواست پناهندگی خود را قبل از روز ۲۴ نوامبر ۲۰۱۵ تسلیم کرده باشند نیز مشمول شرط دارا بودن درآمد کافی جهت آوردن اعضای خانواده خود نمی شوند.

- شرط دارا بودن درآمد کافی جهت آوردن وابسته ای به سوئد (برای مثال همسر) در قوانین جدید شامل اتباع سوئد، اتباع اروپایی و همه دارندگان اقامت در سوئد، بدون توجه به ملیت، نیز می شود.

- امکان دریافت اقامت برای افرادی که پناهنده تلقی نشده اما تاکنون بواسطه دارا بودن دلایل قوی دال بر نیاز به حمایت قادر به دریافت اقامت بودند بشدت محدود می شود (به نظر کارشناس استکهلمیان عملا حذف می شود).
- افرادی که تحت عنوان «کودکان تنهای متقاضی پناهندگی» وارد سوئد می شوند مورد آزمایشات پزشکی مشخص جهت تعیین سن واقعی قرار می گیرند تا افراد بزرگسال فاقد هویت نتوانند با مخفی کردن سن واقعی، خود را بعنوان «کودک» ثبت کنند.
 
 - «کودکان پناهجوی تنها» که در زمان تصمیم گیری در مورد پرونده شان به سن ۱۸ سالگی رسیده باشند نیز مشمول قوانین سخت گیرانه جدید خواهند بود حتی اگر قبل از این و در سن زیر ۱۸ سال وارد سوئد شده باشند.

همزمان با تشدید قوانین پذیرش پناهنده، تدابیر گسترده ای نیز در همکاری مابین پلیس و اداره مهاجرت جهت اخراج آن دسته از متقاضیان پناهندگی که به درخواست پناهندگی خود پاسخ منفی گرفته و کماکان در سوئد بسر می برند نیز به مرحله اجرا گذاشته می شود.
آندرش ایگه من وزیر کشور سوئد گفته است که تعداد متقاضیان پناهندگی که پس از تصویب قوانین جدید مجبور به ترک سوئد خواهند شد حدود ۶۰ هزار تا ۸۰ هزار نفر برآورد شده است.

استکهلمیان

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.


سایت ایرانیان آلمان برای ایرانیان ساکن آلمان و همه فارسی زبانانی که نیاز به اطلاعات دقیق و متمرکز در مورد آلمان دارند، راه اندازی شده است.

لذا از همه شما عزیزان می خواهیم تا با ما در ارتباط باشید و ما را از نیاز ها و نظرات خود آگاه سازید تا در جهت بهتر شدن محتوا گام برداریم.

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...