یونیسف: آلمان رفتار نابرابر با کودکان پناهجو را ترمیم کند!

02 تیر 1395
نویسنده :  
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

شاخه آلمان یونیسف گزارشی تفصیلی از مشکلات و کمبودهای آموزشی، تربیتی و درمانی پناهجویان خردسال ارائه داده و از نقض حقوق کودک و رویکرد تبعیض‌آمیز نسبت به آنها در آلمان انتقاد کرده است.

نهاد حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، طی گزارشی تفصیلی، چالش‌ها و کمبودهای مربوط به پناهجویان خردسال در آلمان را فهرست کرده است.
طبق برآورد و بررسی شاخه یونیسف در آلمان، با کودکان خانواده‌های جنگ‌زده و پناهجو در این کشور رفتاری تبعیض‌آمیز و نابرابر صورت می‌گیرد: « در اکثر مواقع، خوب یا بد بودن وضعیت آنها امری تصادفی است.»
در این گزارش آمده که خدمات و رسیدگی‌های پزشکی یا آموزشی به این کودکان به مراتب از بچه‌های آلمانی هم سن و سال آنها کمتر است و در عین حال، وضعیت هر کودک پناهجو نسبت به کودک پناهجوی دیگر نیز متفاوت است: «این تفاوت‌ها ناشی از این است که خانواده این بچه‌ها از کجا آمده‌اند و یا این که چشم‌انداز اقامتی آنها در آلمان مثبت نیست.»
کریستیان اشنایدر، مدیر شاخه آلمان یونیسف، در مرور این شرایط به کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل اشاره کرده که برای کلیه خردسالان، صرفنظر از اینکه از کجا می‌آیند، به چه جامعه‌ای تعلق دارند و کجا زندگی می‌کنند، حقوقی برابر قائل شده است.

پیامدهای اقامت موقت

به اعتقاد شاخه آلمان یونیسف، کاهش شمار پناهجویان در ماه‌های گذشته در آلمان خود به خود نبوده، بلکه ناشی از شرایطی است که به ویژه در شهرهای بزرگ مثل کلن یا برلین به خانواده‌های جنگ‌زده تحمیل شده است: «راه‌حل‌های موقت مثل پناه دادن آوارگان برای ماه‌ها در سالن‌ها و سوله‌های بدون امکانات نگران‌کننده است.»
مدیر یونیسف می‌گوید به درازا کشیدن بلاتکلیفی خانواده‌ها و سکونت سه ماهه یا شش ماهه آنها در سرپناه‌های موقت، روند هم‌پیوندی بچه‌ها در مدارس یا مهدکودک‌ها را به تعویق می‌اندازد.
در گزارش یونیسف آمده که اسکان دادن آن دسته از پناهجویان در اقامتگاه‌های ویژه که چشم‌اندازی برای ماندن در آلمان ندارند، نگران کننده است: «زیرا شانس بچه‌های این خانواده‌ها را برای رفتن به مدرسه کمتر می‌کند. این در حالی است که آنها شش ماه و یا بیشتر در این اقامتگاه‌ها منتظر می‌مانند.»
در بخش دیگری از این گزارش آمده که حضور خردسالان در اقامت‌گاه‌های واقع در مناطق متروکه، فرصت هم‌پیوندی اجتماعی از بچه‌ها را می‌گیرد و نبود هر گونه حریم شخصی در این سرپناه‌ها، کودکان را برای انجام تکالیف مدرسه و درس و مشق‌شان نیز دچار مشکل می‌کند.
یونیسف پیش از همه خواستار مقررات و آیین‌نامه‌هایی سراسری در آلمان شده که همه بچه‌های جنگ‌زده را تحت پوشش و حمایت قرار دهد.

گزارشی که یونیسف تهیه کرده است، بر مبنای مشاهدات و تجارب ارگان‌هایی تهیه شده که وظیفه همراهی با پناهجویان نابالغ را بر عهده دارند و بر یک پژوهش میدانی و یا رسمی استوار نشده است.

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.


سایت ایرانیان آلمان برای ایرانیان ساکن آلمان و همه فارسی زبانانی که نیاز به اطلاعات دقیق و متمرکز در مورد آلمان دارند، راه اندازی شده است.

لذا از همه شما عزیزان می خواهیم تا با ما در ارتباط باشید و ما را از نیاز ها و نظرات خود آگاه سازید تا در جهت بهتر شدن محتوا گام برداریم.

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...