پناهجویی در آلمان سیر نزولی یافته است

20 تیر 1395
نویسنده :  
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

وزیر کشور آلمان از کاهش آمار متقاضیان پناهندگی در این کشور ابراز خشنودی کرده اما نهاد حقوق بشری "پروآزول" می‌گوید این امر جای خوشحالی ندارد بلکه بیانگر کمبودهای موجود در رسیدگی به نیازهای انسانی جنگزدگان است.

صبح جمعه (۸ ژوئیه/۱۸ تیر)، توماس دمزیر، وزیر کشور آلمان از کاهش آمار پناهجویان در ۶ ماه نخست سال جاری ابراز خشنودی کرد و آن را پیشرفتی در حل بحران پناهجویی خواند. دمزیر در برلین گفت از ژانویه تا آخر ژوئن ۲۰۱۶، بالغ بر ۲۲۲هزار و ۲۶۴ پناهجوی جدید در آلمان ثبت نام شده‌اند. این میزان در مقایسه با نیم‌سال دوم سال ۲۰۱۵ کاهشی آشکار را نشان می‌دهد. در بازه یادشده ۸۶۵هزار پناهجو وارد آلمان شده بودند.

مدیر نهاد حقوق بشری "پروآزول" (حمایت از پناهندگان) در واکنش به حرف‌های دمزیر گفت: «این که آمار پناهجویان در اروپا پایین آمده معنای مثبتی ندارد بلکه به خاطر آن است که آوارگان از حقوق انسانی و حمایت‌های لازم برخوردار نیستند.»

گونتر بورکهارد روز جمعه (۸ ژوئیه/۱۸تیر) در انتقاد از وضعیت موجود، به مسدود شدن مرزهای اتحادیه اروپا اشاره کرد و افزود: «این یعنی آن که پناهجویان به حق خود در اروپا دسترسی ندارند.»

بسته شدن "مسیر بالکان"

وزارت کشور آلمان اعلام کرده که در ماه ژوئن حدود ۱۶هزار پناهجو در این کشور ثبت‌نام کرده‌اند. سازمان "پروآزول" دلیل این کاهش را پیش از همه ناشی از مسدود شدن "مسیر بالکان" می‌داند.

بورکهارد می‌گوید: «در حالی که جنگ‌زدگان و آوارگان حاضر در یونان در خیابان‌ها بیتوته می‌کنند و هیچ شانسی حتی برای ثبت نام خودشان ندارند، اقامتگاه‌ها در آلمان خالی مانده‌اند.»

مدیر "پروآزول" همچنین انتقاد کرد که حق پناهجویان پذیرفته شده برای آوردن اعضای خانواده‌شان به آلمان، محدودتر از پیش شده است.
در سال ۲۰۱۵، آلمان میزبان ۱/۱میلیون پناهجو شد. تنها در ماه نوامبر آن سال ۲۰۰هزار نفر وارد این کشور شدند که رکوردی بی‌سابقه محسوب می‌شود.

دمزیر یکی از دلایل کاهش آمار را مسدود شدن مسیر بالکان و توافق اتحادیه اروپا با ترکیه دانست. دمزیر جمعه ۸ ژوئیه در برلین گفت: «گرچه بحران پناهجویی هنوز حل نشده اما این راهکار به کمک اروپا و آلمان آمد.»

مبدا پناهجویان به روایت آمار

بیشترین میزان متقاضیان پناهندگی در آلمان در نیم‌سال اول ۲۰۱۶ با رقم ۷۵هزار نفر به سوری‌ها تعلق دارد.

دومین گروه با ۳۹هزار نفر از افغانستان آمده‌اند. عراقی‌ها با ۳۸ هزار نفر متقاضی، سومین گروه بوده‌اند. چهارمین رده را ایرانی‌ها با ۹۲۰۰ متقاضی اشغال کرده‌اند. آمار متقاضیان روس با ۵۳۰۰نفر به نسبت نیم‌سال اول ۲۰۱۵ کاهشی جدی دارد.

در اولین نیم‌سال ۲۰۱۵ طبق اعلام اداره فدرال آمار آلمان، ۲۲۷هزار متقاضی پناهندگی وارد آلمان شدند و این میزان در شش ماهه دوم به ۸۶۵ هزار نفر رسید.

اما از شروع سال ۲۰۱۶، تعداد پناهجویان در آلمان هر ماه کمتر شد. در ماه ژانویه این رقم ۹۱هزار نفر بود که در ژوئن به ۱۶هزار رسید. روزنامه دی‌تسایت به نقل از مدیر" پروآزول" می‌نویسد در اولین هفته ژوئیه این رقم به ۳۰۰۰ نفر رسید.

نهاد امدادی "مدیکو" که تشکلی بین‌المللی است، دولت آلمان را متهم کرده که سیاستی پیش‌گیرانه در قبال پناهجویان در پیش گرفته است.

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.


سایت ایرانیان آلمان برای ایرانیان ساکن آلمان و همه فارسی زبانانی که نیاز به اطلاعات دقیق و متمرکز در مورد آلمان دارند، راه اندازی شده است.

لذا از همه شما عزیزان می خواهیم تا با ما در ارتباط باشید و ما را از نیاز ها و نظرات خود آگاه سازید تا در جهت بهتر شدن محتوا گام برداریم.

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...