اتحادیه اروپا و افغانستان روی برگشت پناهجویان توافق کردند

12 مهر 1395
نویسنده :  
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

در آستانه کنفرانس بروکسل، اتحادیه اروپا و حکومت افغانستان روی تسریع برگشت دادن پناهجویان رد شده به توافق رسیدند. فعالان حقوق بشری می‌گویند که کمک‌های این اتحادیه به افغانستان نباید به برگشت پناهجویان وابسته شود.

تظاهرات پناهجویان افغان در شهر دوسلدوف آلمان علیه توافقنامه برگشت پناهجویان
خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داده است که دوجانب روز دوشنبه روی این موضوع به توافق رسیده اند که براساس آن افغانستان تعهد کرده است آن شهروندان‌اش را که تقاضای پناهندگی شان در کشورهای عضو اتحادیه اروپا رد شده است دوباره بپذیرد. علاوه بر آن، جانب افغانستان متعهد شده است به پناهجویانی که اسناد هویت ندارند، در ظرف یک ماه اسناد مسافرت تهیه کند.
در این توافق آمده است که مصارف برگشت دادن این پناهجویان را اتحادیه اروپا می‌پردازد.
انتظار می‌رود که اتحادیه اروپا در کنفرانس بروکسل در روز چهار شنبه قول کمک سالانه یک میلیارد یورویی تا ۲۰۲۰ را به افغانستان بدهد. به نظر می‌رسد که همکاری موثری در قضیه مهاجران شرطی برای دریافت این کمک‌ها از جانب افغانستان نمیباشد.
"برگشت پناهجویان افغان نباید با کمک های انکشافی وابسته شود"
با وجود این، حوریه مصدق از سازمان عفو بین الملل روز دوشنبه گفت که حمایت های مالی برای افغانستان، نباید به برگشت دادن پناهجویان افغان از کشورهای اروپایی مشروط ساخته شود.
نمایندگان حدود ۷۰ کشور و ۳۰ سازمان بین المللی در روزهای چهارم و پنجم اکتوبر در کنفرانس بروکسل، پایتخت بلجیم گردهم می آیند تا در مورد کمک ها در آینده برای افغانستان بحث و مشوره کنند.
پیش از این گمانه زنی‌هایی مطرح شده بود که مشروط ساختن کمک ها به افغانستان به برگشت دادن پناهجویان این کشور ممکن است در این کنفرانس مطرح شود. حوریه مصدق در این باره گفت: "کشورهای ثروتمند نباید مکلفیت های حقوقی شان را به بهایی حفاظت از پناهجویان خریداری کنند."
او گفت که در سال گذشته در افغانستان، منازعه ها و خشونت ها به میزان زیادی افزایش یافته است و این امر شمار زیادی را مجبور به فرار از زادگاه شان کرده است تا به کشورهای اروپایی پناهنده شوند.
حوریه مصدق تاکید کرد که حقوق بشر باید در مرکز حمایت های مالی و سیاسی برای افغانستان و تلاش ها برای اصلاحات در این کشور قرار داشته باشد.
افغان ها میان ماه های اپریل و جون، دومین گروه بزرگ متقاضیان پناهندگی در اتحادیه اروپا بوده اند. اکثریت آنها یعنی بیش از ۳۲ هزار و ۶۰۰ نفر در آلمان تقاضای پناهندگی داده اند. این رقم برابر به ۱۷ درصد همه تقاضاها در این دوره زمانی در آلمان است.

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.


سایت ایرانیان آلمان برای ایرانیان ساکن آلمان و همه فارسی زبانانی که نیاز به اطلاعات دقیق و متمرکز در مورد آلمان دارند، راه اندازی شده است.

لذا از همه شما عزیزان می خواهیم تا با ما در ارتباط باشید و ما را از نیاز ها و نظرات خود آگاه سازید تا در جهت بهتر شدن محتوا گام برداریم.

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...