رکورد تاریخی؛ آلمان پذیرای دستکم ۶۵۰ هزار پناهجو در سال ۲۰۱۵

28 مرداد 1394
نویسنده :  
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

آلمان قرار است امسال پذیرای ۶۵۰ هزار پناهجو باشد. از هر سه پناهجویی که سال گذشته وارد مرزهای اتحادیه اروپا شدند٬ یک نفر در آلمان تقاضای پناهندگی داده است. سازمان ملل وضعیت پناهجویان در اروپا را اضطراری اعلام کرده است.

رسانه‌های آلمانی گزارش داده‌اند که مرکز فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان قرار است هفته جاری آمار مرتبط با افزایش بی‌سابقه تقاضای پناهندگی در این کشور را منتشر کند. به رغم پیش‌بینی‌های اولیه که رقمی در حدود ۴۵۰ هزار مورد بود٬ ممکن است این تعداد حتی به ۷۵۰ هزار مورد برسد٬ که کسر بزرگی از آن را شهروندان سوریه و افغانستان تشکیل می‌دهند.

سازمان ملل هشدار داده که وضعیت پناهجویان در اروپا اضطراری است. مقام‌های مهاجرت آلمان خواستار تخصیص بودجه‌ای متناسب با ورود بی‌سابقه پناهجویان شده‌اند. ظرفیت اکثر شهرها برای پذیرش پناهجویان پر شده است.

شهرها و انجمن‌های گوناگون در تلاش‌اند تا بحران اسکان پناهجویان را حل کنند٬ اما با توجه به سیل درخواست‌ها بسیاری از پناهجویان باید در چادرها یا اتاق‌های موقت متعلق به واحدهای نظامی شب و روز خود را بگذرانند.

گرد مولر٬ وزیر توسعه آلمان٬ روز دوشنبه هفته جاری از اتحادیه اروپا خواست که با تخصیص بودجه‌ای ۱۰ میلیارد دلاری به کشورهای همسایه سوریه٬ به حل‌وفصل بحران پناهجویان در منطقه کمک کند. او که از حزب سوسیال مسیحی است٬ هشدار داد که "اگر این مساله را به‌صورت بومی حل نکنیم٬ جمع این مسائل گریبان ما را در خانه خواهد گرفت."

هشدار نسبت به وضعیت اضطراری پناهجویان در اروپا

برخی از مقام‌های آلمانی خواستار محدودتر شدن سیاست‌های این کشور در قبال پناهجویان شده‌اند. فرانک والتر اشتاین‌مایر٬ وزیر خارجه٬ اخیرا خواستار اخراج سریع‌تر آن دسته از پناهجویانی شده که تقاضای پناهندگی‌شان رد شده است. توماس دمزیر٬ وزیر کشور هم گفته است که کمک‌های نقدی به پناهجویان باید متوقف شود.

در حال حاضر پناهجویان مجرد در آلمان ماهانه ۱۴۳ یورو کمک نقدی و مقداری کمک‌های غیرنقدی دریافت می‌کنند؛ رقمی که با پذیرفته شدن درخواست پناهندگی آنها اندکی افزایش می‌یابد. حامیان حقوق پناهجویان به شدت با این پیشنهادات مخالف‌اند. به اعتقاد آنها کمک‌هایی که پناهجویان دریافت می‌کنند از حداقل لازم برای "زندگی شرافتمندانه" هم کمتر است و در شرایط کنونی بسیاری از آنها حتی نمی‌توانند هزینه‌های زندگی روزمره خود را تامین کنند.

آنتونیو گوترس٬ کمیسیونر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان٬ روز سه‌شنبه (۱۸ اوت/ ۲۷ مرداد) در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی "دی‌ولت" هشدار داد که آلمان و سوئد نمی‌توانند به تنهایی همه بار پناهجویان به اروپا رسیده را به دوش بکشند. او تاکید کرد که وضعیت کنونی نمی‌تواند پایدار بماند و از دیگر کشورهای اروپایی خواست، در پذیرش کسانی که از جنگ و بحران‌های جان‌کاه گریخته‌اند٬ مشارکت کنند.

هجوم بی‌سابقه پناهجویان و آشفتگی در روند سامان‌دهی

تعداد پناهجویانی که در ماه گذشته از راه‌های غیرقانونی خود را به درون مرزهای اتحادیه اروپا رسانده‌اند٬ نسبت به سال گذشته سه برابر شده است. بسیاری از آنها که از جنگ خون‌بار سوریه گریخته‌اند٬ ابتدا در جزیره‌های یونان پناه می‌گیرند تا از آنجا خود را به کشورهای دیگر٬ از جمله آلمان و سوئد برسانند.

به گزارش خبرگزاری رویترز٬ جاری شدن سیل پناهجویان به سوی مرزهای اروپا٬ مرگ بیش از ۲ هزار نفر را در سال جاری در پی داشته است. بیشتر آنها قربانی کهنگی و سستی قایق‌هایی شده‌اند که قرار بود آنها را از دل بحران به جزیره ثبات برسانند.

یونان به عنوان یکی از مهم‌ترین مبادی ورود پناهجویان٬ از شرکای اروپایی‌اش خواسته استراتژی جامعی برای حل‌وفصل این بحران تدوین کنند. فقط در هفته گذشته بیش از ۲۱ هزار پناهجو خود را به سواحل این کشور رسانده‌اند.

نزدیک به ۳۴۰ هزار مهاجر پناهجو تا کنون در سال جاری میلادی از راه‌های گوناگون وارد مرزهای اتحادیه اروپا شده‌اند. مبدا ورودی بسیاری از آنها ایتالیا٬ یونان یا مجارستان بوده است. این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۷۵ درصد افزایش یافته است. در سال ۲۰۱۵ بیش از ۶۲۵ هزار نفر تا کنون در خاک اتحادیه اروپا تقاضای پناهندگی کرده‌اند.

DW.COM

 

0 نظر 1601 بازدیدها
امیر هادوی

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.


سایت ایرانیان آلمان برای ایرانیان ساکن آلمان و همه فارسی زبانانی که نیاز به اطلاعات دقیق و متمرکز در مورد آلمان دارند، راه اندازی شده است.

لذا از همه شما عزیزان می خواهیم تا با ما در ارتباط باشید و ما را از نیاز ها و نظرات خود آگاه سازید تا در جهت بهتر شدن محتوا گام برداریم.

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...