امکان اعطای اقامت آلمان به آوارگان سوری بدون گذراندن مراحل قانونی

05 مهر 1394
نویسنده :  
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

بنا بر گزارش "اشپیگل ـ آنلاین" احتمال این که پناهجویان سوری بدون طی مراحل مندرج در قانون پناهندگی آلمان به مدت ۳ سال اجازه اقامت دریافت کنند، منتفی نیست. هزینه‌ این طرح قرار است از بودجه سالانه دولت تامین شود.

روزنامه‌ی آلمانی "اشپیگل ـ آنلاین" روز شنبه (۲۶ سپتامبر) از طرح جدیدی که دفتر صدر اعظم آلمان در برلین برای مدیریت پناهجویان سوری تنظیم کرده، خبر داد. بر اساس این طرح جنگ‌زدگان سوری می‌توانند بدون طی کردن مراحل قانونی پناهندگی به مدت ۳ سال اجازه‌ی اقامت در آلمان را کسب کنند. دارندگان این نوع اجازه‌ی اقامت در عوض متعهد می‌شوند که از حق ارائه‌ی تقاضا برای انتقال خانواده‌های خود به این کشور چشم بپوشند.

بنا به نوشته‌ی اشپیگل ـ آنلاین با اجرای این طرح، از سنگینی وظایف "اداره‌ی مرکزی مهاجرت و پناهجویی" که مرکز آن در نورنبرگ است، کاسته میشود و کارمندان آن می‌توانند با سرعت بیشتری پرونده‌های متقاضیان غیر سوری را بررسی کنند.

قرار است هزینه‌ی ساماندهی این گروه از پناهجویان از بودجه‌ی سالانه‌ی دولت مرکزی تامین شود.

چندی پیش بودو راملوف، نخست‌وزیر ایالت تورینگن از حزب "چپ‌ها" در رابطه با یافتن راهکاری برای تسریع روند مدیریت پناهجویان خواسته بود که آوارگان سوری از الزام طی کردن مراحل قانونی پذیرش پناهندگی معاف شوند. او در این باره گفته بود: «ما به راحتی می‌توانیم این گروه را به عنوان "جنگ‌زده" بپذیریم و به این ترتیب مجبور نباشیم قواعد بوروکراتیک مراحل مختلف قانون پناهندگی را رعایت کنیم.»

ایالت نیدرزاکسن بر این اساس و با استناد به ماده‌ی ۲۳، بند یک "قانون اقامت" آلمان از ماه مارس ۲۰۱۴ به آوارگان جنگی سوری اجازه‌ی اقامت موقت می‌دهد.

تکذیب رسمی گزارش آلمانی "اشپیگل ـ آنلاین"

"اداره‌ی مرکزی مهاجرت و پناهجویی" آلمان و نیز یک سخنگوی دولت روز شنبه (۲۶ سپتامبر) خبر عدم اجرای موازین قانونی در مورد پناهجویان سوری را رد کردند و گفتند که چنین برنامه‌هایی در دستور کار کابینه‌ی ائتلافی مرکل و ادارات مربوطه قرار ندارد.

اشتفان مایر، سخنگوی فراکسیون حزب سوسیال مسیحی بایرن، ولی روز پنجشنبه (۲۴ سپتامبر) طرح این برنامه را به طور ضمنی تایید کرد و گفت: «با این حال من مطمئن نیستم که آیا این طرح باز هم انگیزه‌ی جدیدی به دست پناهجویان برای آمدن به آلمان ندهد.» او همچنین یادآور شد که محدود کردن حق ارائه‌ی تقاضا برای انتقال خانواده‌ی متقاضیان سوری "برای مدت طولانی"، مغایر قانون اساسی است.

آلمان در هر حال حاضر با ورود ۸۰۰ هزار پناهجو تا پایان سال جاری روبرو است. اغلب این آوارگان از مناطق جنگی سوریه یا از اردوگاه‌های پناهندگی کشورهای همسایه‌ی آن خود را به مرزهای کشورهای اروپایی رسانده‌اند.

به گزارش "اداره‌ی مرکزی مهاجرت و پناهجویی" آلمان، شمار درخواست‌های پناهندگی‌ای که در ماه اوت به این نهاد تسلیم شده، به تعداد کل تقاضاهای دریافتی در سال ۲۰۱۳ بوده است.

DW.COM

0 نظر 2300 بازدیدها
امیر هادوی

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.


سایت ایرانیان آلمان برای ایرانیان ساکن آلمان و همه فارسی زبانانی که نیاز به اطلاعات دقیق و متمرکز در مورد آلمان دارند، راه اندازی شده است.

لذا از همه شما عزیزان می خواهیم تا با ما در ارتباط باشید و ما را از نیاز ها و نظرات خود آگاه سازید تا در جهت بهتر شدن محتوا گام برداریم.

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...