فرصت‌های شغلی مناسب برای پناهجویان حرفه‌آموخته در آلمان

11 بهمن 1394
نویسنده :  
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

در پی توافق احزاب دولت ائتلافی آلمان بر سر قوانین جدید مهاجرت که به ''بسته‌ی مهاجرتی دو'' موسوم است، مدیران اتحادیه‌‌های صنایع و پیشه‌وری آلمان خواستار فراهم‌آوردن شرایط مناسب برای آموزش و استخدام پناهجویان شدند.

 

پناهجویانی که در آلمان به آموختن حرفه‌ای مشغول شده‌اند، می‌توانند تا پایان دوره‌ی آموزش و پس از آن تا دو سال در آلمان زندگی کنند و در صورت یافتن کار به استخدام کارخانه‌ها و شرکت‌ها درآیند. این امکان جدید بر اساس توافق احزاب دولت ائتلافی آلمان بر سر ''بسته‌ی مهاجرتی دو'' فراهم آمده است.

سن آغاز فراگیری حرفه برای پناهجویان تا ۲۵ سال تعیین شده است. بر اساس قانون پیشین، سقف نام‌نویسی برای آموختن پیشه، تا ۲۱ سال بود. این قانون هم‌چنین مقرر می‌کرد که حرفه‌آموزان پناهجو می‌بایست برای تمدید اجازه‌ی اقامت خود هر سال به "اداره‌ی خارجی‌ها" مراجعه کنند و در صورت عدم تمدید، از حق شکایت برخوردار نبودند. در ''بسته‌ی مهاجرتی دو''، این شرط حذف شده است.

سرمایه‌گذاری برای آموزش حرفه

هرچند ''بسته‌ی مهاجرتی دو'' هنوز در هیئت دولت مطرح نشده و مجالس شانزدگانه‌ی ایالت‌های آلمان نیز موافقت خود را با اجرای آن اعلام نکرده‌اند، با این‌حال مسئولان اتحادیه‌‌های صنایع و پیشه‌وری این کشور از دولت می‌خواهند، امکانات لازم برای آموزش و اشتغال پناهجویان را هر چه زودتر فراهم آورد. اولریش گریلو، "مدیر اتحادیه‌ی صنایع آلمان" در گفت‌وگویی با برنامه‌ی اول تلویزیون آلمان در این رابطه گفت سرمایه‌گذاری در بخش آموزش، نخستین گام در راه جذب پناهجویان به بازار کار آلمان است. او هم‌چنین افزود که در مرحله‌ی اول باید میزان تحصیل و تخصص داوطلبان تعیین و سپس شرایط آموزش حرفه‌ای آنان، موافق استاندارهای آلمان فراهم شود.

هولگر شوانه‌که، رئیس "اتحادیه‌ی مرکزی پیشه‌وران" این کشور در مصاحبه‌ای با روزنامه‌ی "راینیشه پست" هم‌چنین از دولت خواست، امکانات استخدام پناهجویانی که دوره‌ی آموزش حرفه‌ی خود را با موفقیت به پایان رسانده‌اند، به‌وجود آورد.

اریک شوایتسر، رئیس "اتاق بازرگانی و صنعت آلمان" نیز بااشاره به اهمیت اشتغال پناه‌جویان حرفه‌آموخته در آلمان برای اقتصاد این کشور، خواستار "تعیین مقررات اجرای طرح‌های آموزشی در کوتاه مدت" از سوی مسئولان شد.

مهاجران و رونق اقتصادی آلمان

تازه‌ترین آمار "سازمان وام‌دهی برای بازسازی (KfW)" آلمان نشان می‌دهد که بازار کار این کشور به خوبی می‌تواند از توانایی‌های مهاجران و پناه‌جویان به سود رونق اقتصادی در این کشور بهره‌برداری کند.

بر اساس آمار KfW، از هر ۵ موسس واحدهای اقتصادی مستقل در آلمان یک نفر مهاجرتبار یا دارای تابعیت غیرآلمانی است. به این ترتیب سهم کارفرمایان مهاجر در سال ۱،۸۶ درصد و یک دهم درصد بیش از سهم موسسان شرکت‌ها (نزدیک به ۱،۶۸ درصد) به‌طورکلی است. شاخص سنی این کارآفرینان میان ۱۸ تا ۶۵ سال است. هم‌چنین تعداد کارگران و کارمندانی که کارفرمایان مهاجر یا مهاجرتبار استخدام می‌کنند (دو نفر) به‌طور متوسط بیش از افرادی است که شرکت‌های غیرمهاجرتبار به خدمت می‌‌گیرند.

ورشکستگی پس از ۳ سال تلاش

بر اساس آمار یادشده، شرکت‌های نوتاسیس‌ معمولا به کارهای خدماتی رومی‌آورند. مهاجران بیشتر به دایرکردن دفاتر داد و ستد و بازرگانی علاقمندند. پژوهش‌گران KfW هم‌چنین می‌گویند که از سوی دیگر نرخ ورشکستگی در میان مهاجرتباران بیش از سایر واحدهای اقتصادی است: نزدیک به ۷۰ درصد شرکت‌های غیرمهاجری نوپا، پس از ۳ سال هم‌چنان به کار خود ادامه می‌دهند. در حالی که تنها ۶۰ درصد از کمپانی‌های نوبنیاد مهاجران از خطر ورشکستگی در امان می‌مانند.

اغلب کسانی که به تاسیس واحدهای اقتصادی همت می‌گمارند، جوان و بیکار هستند و به دلیل محدود بودن امکانات بازار کار، چشم‌انداز روشنی برای استخدام دوباره‌ی آنان وجود ندارد. کارشناسان معتقدند که یکی از عوامل ورشکستگی این شرکت‌ها، پایین بودن سن و بی‌تجربگی موسسان آن‌ها است.

0 نظر 671 بازدیدها
امیر هادوی

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.


سایت ایرانیان آلمان برای ایرانیان ساکن آلمان و همه فارسی زبانانی که نیاز به اطلاعات دقیق و متمرکز در مورد آلمان دارند، راه اندازی شده است.

لذا از همه شما عزیزان می خواهیم تا با ما در ارتباط باشید و ما را از نیاز ها و نظرات خود آگاه سازید تا در جهت بهتر شدن محتوا گام برداریم.

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...