ایران؛ رتبه دوم حوادث جاده‌ای در میان ۱۹۰ کشور

16 تیر 1394
نویسنده :  
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

در میان ۱۹۰ کشور جهان ایران با ایستادن در یک پله بالاتر از سیرالئون رتبه ۱۸۹ را از نظر میزان تصادفات رانندگی به خود اختصاص داده است. میزان تلفات سوانح رانندگی در ایران ۲۵ برابر ژاپن و ۲ برابر ترکیه است.

وضعیت حوادث جاده‌ای در ایران موجب شده تا این کشور در زمره کشورهایی قرار بگیرد که بالاترین آمار تلفات جاده‌ای را به خود اختصاص داده‌اند. بر اساس اعلام پژوهشکده بیمه، وابسته به بیمه مرکزی ایران، از نظر تصادفات ناایمن رانندگی ایران رتبه ۱۸۹ را از میان ۱۹۰ کشور به خود اختصاص داده است.

آخرین رتبه متعلق به کشور سیرالئون در غرب آفریقاست که در جایگاه ۱۹۰ قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر بانک جهانی در بررسی‌های خود وضعیت حوادث جاده‌ای در ایران را "بحرانی" اعلام کرده است. آمار نشان می‌‌دهد که میزان تلفات حوادث رانندگی در ایران ۲۵ برابر ژاپن و ۲ برابر ترکیه است.

بر اساس آمارهای موجود خودروهای سبک و سنگین در ایران تا ۱۰۰ برابر بیشتر از شماری دیگر از کشورهای دنیا با یکدیگر برخورد می‌کنند. به نوشته مهر با اینکه در کشور انگلستان سه برابر بیشتر از ایران خودرو وجود دارد، اما تلفات رانندگی در این کشور تا ۳۲ برابر کمتر از ایران است.

تلفات رانندگی: هر ۱۹ دقیقه، یک نفر

سازمان یونیسف در سال ۱۳۹۳ در یک همکاری مشترک با وزارت بهداشت و درمان ایران کمپینی را برای اطلاع‌رسانی در مورد کاهش تصادفات رانندگی در این کشور به راه انداخت.

یونیسف در گزارش خود نرخ سوانح رانندگی در ایران را ۲۰ برابر میانگین جهانی خوانده و نوشت، هر ساله در ایران حدود ۲۸ هزار نفر قربانی تصادفات جاده‌ای شده و ۳۰۰ هزار تن نیز دچار مصدومیت یا معلولیت می‌شوند.

به نوشته یونیسف تلفات رانندگی سالانه شش میلیارد دلار هزینه بر اقتصاد ایران تحمیل می‌کند. مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در آخرین برآورد خود از تصادفات جاده‌ای میزان ضرر اقتصادی ناشی از این امر را حدود ۸ درصد تولید ناخالص داخلی کشور عنوان کرده بود.

بر اساس آمار ایران روزانه ۳۲ میلیارد تومان ضرر اقتصادی به واسطه تصادفات رانندگی متحمل می‌شود.

ارقام همچنین حاکی از آن است که در هر ۱۹ دقیقه یک نفر جان خود را در سوانح رانندگی در ایران از دست می‌دهد. به نوشته یونیسف در هر دو دقیقه نیز خبر مصدومیت جدی یا معلولیت دائمی یک نفر بر اثر حوادث جاده‌ای به اعضای خانواده‌اش اطلاع داده می‌شود.

زیرساخت‌های نامناسب، رانندگان بی‌احتیاط

به نوشته خبرگزاری مهر ۵۲ درصد عوامل تأثیرگذار در تصادف‌های رانندگی در سراسر ایران را عوامل انسانی تشکیل می‌دهند. ۳۰ درصد مشکلات جاده‌ای و ۱۳ درصد نقص فنی خودروها در رتبه‌های بعدی عوامل تأثیرگذار در این زمینه قرار دارند.

سرعت غیر مجاز و بی‌توجهی به علائم راهنمایی و رانندگی در بسیاری از کشورها از جمله ایران از مهمترین عوامل ایجاد سوانح رانندگی به شمار می‌رود.

کارشناسان اداره راهور پلیس راهنمایی و رانندگی در سال ۱۳۹۳ نزدیک به ۱۵۶ هزار مورد تصادف در جاده‌های ایران را به ثبت رساندند.

به نوشته مهر، ۸۱ هزار مورد تصادف در سال ذکرشده ناشی از اشتباهات انسانی بوده است. این در حالی است که عوامل ناشی از مشکلات مربوط به جاده‌ها ۵۴ هزار مورد تصادف را در سال ۹۳ رقم زدند.

اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده وقت نیروی انتظامی در سال ۹۳ گفته بود که آمار سالانه کشته‌شدگان حوادث رانندگی در ایران برابر با میانگین سالانه کشته‌شدگان جنگ ایران و عراق است.

0 نظر 1335 بازدیدها
برچسب :
امیر هادوی

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.


سایت ایرانیان آلمان برای ایرانیان ساکن آلمان و همه فارسی زبانانی که نیاز به اطلاعات دقیق و متمرکز در مورد آلمان دارند، راه اندازی شده است.

لذا از همه شما عزیزان می خواهیم تا با ما در ارتباط باشید و ما را از نیاز ها و نظرات خود آگاه سازید تا در جهت بهتر شدن محتوا گام برداریم.

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...