زرنگی برای گرفتن تابعیت سوئدی به از دست دادن اقامت منجر شد

27 ارديبهشت 1395
نویسنده :  
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

یک ایرانی ساکن سوئد که دارای اقامت دائم در این کشور است  پس از  گذشت پنج سال از اقامت دائمش درخواست تابعیت خود را تسلیم اداره مهاجرت سوئد نمود تا سیتی زن سوئد شود و از مزایای متعدد آن از جمله تردد بدون نیاز به روادید (ویزا) به اثر کشورهای جهان برخوردار گردد.

 

یکی از شرایط در آمدن به تابعیت سوئد، زندگی قانونی و متداوم بمدت حداقل ۵ سال در این کشور است.

اما از آنجایی که این ایرانی مقیم سوئد عملا در سوئد زندگی نمی کرد و بیشتر دوره های زمانی در ۵ ساله اخیر را ساکن ایران بود با فکر بکری که به سرش زد  تلاش نمود تا با گمراه کردن اداره مهاجرت موفق به کسب تابعیت سوئدی شود.

این فرد با اعلام اینکه گذرنامه ایرانی اش مفقود شده است تلاش کرد تا مهرهای ورود و خروج مندرج در گذرنامه را از دید اداره مهاجرت پنهان نگاه دارد و متعاقب همین تصمیم در فرم های تقاضا نیز درج  نمود که تمام مدت ساکن سوئد بوده است. گزارش پلیس مبنی بر اینکه گذرنامه وی مفوقد شده نیز ضمیمه تقاضای وی بود.

اما اداره مهاجرت سوئد به صحت اطلاعات ارائه شده از سوی این فرد شک نمود و خود راسا از طریق اطلاعات موجود در مبادی مرزی کشور به بررسی موضوع پرداخت.

نتیجه بررسی اداره مهاجرت نشان داد که متقاضی در طی ۵ سال گذشته تنها جمعا بمدت سه ماه و نیم ساکن سوئد بوده است و طببعتا عملا در سوئد زندگی نمی کند. به این ترتیب درخواست تابعیت سوئدی وی در سپتامبر سال ۲۰۱۵ رد شد.

شوک بعدی، لغو اقامت

اما کارمند مربوطه در بخش تابعیت اداره مهاجرت به رد تقاضای تابعیت سوئدی این ایرانی بسنده نکرد. وی این اطلاعات را به بخش صدور مجوز اداره مهاجرت نیز منتقل نمود و در آنجا پرونده ای در این رابطه تشکیل شد.
در ماه مارس سال ۲۰۱۶، شش ماه پس از رد تقاضای تابعیت، نامه ای از سوی اداره مهاجرت برای این ایرانی ساکن سوئد ارسال شد که جهت ارائه توضیحات به این اداره مراجعه کند. در ماه آوریل تصمیمی از سوی اداره مهاجرت مبنی بر لغو اقامت دائم وی به وی ابلاغ شد. در این تصمیم آمده بود که وی ساکن سوئد نبوده و از اقامت خود بعنوان ویزا جهت سهولت سفر استفاده می کرده است.
بر اساس قوانین مهاجرتی سوئد فرد دارای اقامت می بایست ساکن سوئد باشد تا بتواند اقامت دائم خود را حفظ کند.

و به این ترتیب «زرنگی» جهت دریافت تابعیت سوئدی منجر به بر باد رفتن اقامت دائم این ایرانی ساکن سوئد شد.

این پرونده هم اکنون جهت بررسی مجدد به دادگاه مهاجرت ارائه شده است

استکهلمیان 

0 نظر 3591 بازدیدها
برچسب :
امیر هادوی

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.


سایت ایرانیان آلمان برای ایرانیان ساکن آلمان و همه فارسی زبانانی که نیاز به اطلاعات دقیق و متمرکز در مورد آلمان دارند، راه اندازی شده است.

لذا از همه شما عزیزان می خواهیم تا با ما در ارتباط باشید و ما را از نیاز ها و نظرات خود آگاه سازید تا در جهت بهتر شدن محتوا گام برداریم.

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...