آلمان به دنبال پیش‌گرفتن راه ایرلند در ازدواج همجنس‌گرایان

05 خرداد 1394
نویسنده :  
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

رأی "آری" ایرلندی‌ها به ازدواج همجنس‌گرایان موجب شده تا بحث درباره این موضوع در آلمان نیز داغ شود. موافقان می‌گویند، اگر ایرلندی‌های کاتولیک و مذهبی توانستند به ازدواج همجنس‌گرایان رأی مثبت دهند، آلمانی‌ها هم می‌توانند.

پس از برگزاری همه‌پرسی در ایرلند، ینس اشپان نماینده حزب دمکرات مسیحی در پارلمان آلمان، یکی از نخستین کسانی بود که نسبت به این همه‌پرسی و نتیجه آن واکنش نشان داد. او در گفتگویی با روزنامه "دی ولت" اظهار داشت: «باید به این فکر کنیم، کاری که ایرلندی‌‌های کاتولیک می‌توانند انجام دهند، ما هم می‌توانیم از پس انجامش برآییم.»

او سپس اضافه کرد که افکار عمومی در آلمان در زمینه چنین موضوعاتی پیشروتر از آن چیزی است که سیاستمداران این کشور تصور می‌کنند.

انجمن همجنس‌گرایان در حزب دمکرات مسیحی نیز همصدا با شماری از سیاستمداران این حزب خواستار باز کردن موضوع ازدواج همجنس‌گرایان در آلمان شده و آنچه در ایرلند رخ داد را به عنوان "پیامی" واضح و شفاف برای تغییر سیاست‌های آلمان در این زمینه توصیف کرد.

الکساندر فوگت، رئیس این انجمن در گفتگو با اشپیگل آنلاین اظهار امیدواری کرد که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان ، بتواند از سد کسانی که در حزب دمکرات مسیحی مانع از تحقق چنین امری می‌شوند، گذر کند.

به عقیده اشتفان کافمن، یکی دیگر از نمایندگان حزب دمکرات مسیحی نیز باز کردن موضوع ازدواج همجنس‌گرایان در آلمان، برای بسیاری از همجنس‌گرایان و حتی فراتر از آن برای بسیاری از شهروندان "معنای نمادین پررنگی" دارد.

صداهای مخالف

در مقابل اما صداهای مخالف نیز وجود دارند. توماس اشتروبل، معاون رئیس حزب دمکرات مسیحی، اظهار داشته که پارلمان باید همچنان قابل پیش‌بینی بماند و اجازه ندارد به واسطه "اکثریت تصادفی"، تصمیمی را اتخاذ کند.

این گفته وی با حمایت سخنگوی مربوط به سیاست‌های خانواده در فراکسیون ائتلافی روبرو شده است. مارکوس واینبرگ پرسش در مورد ازدواج همجنسگرایان را "موضوعی به شدت سیاسی" توصیف کرده که اگر نیاز به تغییر در مورد آن باشد، باید میان دو حزب ائتلافی دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی به بحث گذاشته شود.

او به روزنامه "زود دویچه" گفت: «ما نمی‌خواهیم که یک مسئله سیاسی در میانه دوران کاری ائتلاف کاملا از نو تنظیم شود.»

هایکو ماس، وزیر دادگستری آلمان از حزب سوسیال دمکرات، پیش‌تر گفته بود که اعطای کامل حقوق ازدواج برابر با زوج‌های دگرجنس‌گرا به همجنس‌گرایان در آلمان در ائتلاف با دو حزب دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی "بسیار دشوار" است. برای همین نیز مانوئلا شوزیگ، وزیر خانواده آلمان از حزب سوسیال دمکرات، اذعان داشته بود که به باور وی، برابری زوج‌های همجنس‌گرا با دگرجنس‌گرا اتفاقی نیست که در دوران کاری ائتلاف به وقوع بپیوندد.

قرار است کابینه دولت روز چهارشنبه (۶ خرداد/ ۲۷ مه) در مورد برابری حقوق همجنس‌گرایان جلسه تشکیل دهد.

در آلمان از سال ۲۰۰۱ زوج‌های همجنس‌گرا می‌توانند زندگی مشترک خود را به ثبت برسانند، ولی در زمینه‌های تسهیلات مالیاتی و حق فرزندخواندگی حقوق برابر با زوج‌های دگرجنس‌گرا ندارند.

در قرارداد ائتلاف میان احزاب دمکرات مسیحی، سوسیال مسیحی و سوسیال دمکرات ذکر شده که باید به تبعیض‌های اجتماعی موجود در کشور پایان داده شود.

DW.DE

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.


سایت ایرانیان آلمان برای ایرانیان ساکن آلمان و همه فارسی زبانانی که نیاز به اطلاعات دقیق و متمرکز در مورد آلمان دارند، راه اندازی شده است.

لذا از همه شما عزیزان می خواهیم تا با ما در ارتباط باشید و ما را از نیاز ها و نظرات خود آگاه سازید تا در جهت بهتر شدن محتوا گام برداریم.

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...