“میگرن” و راه های درمان (قسمت اول)

26 فروردين 1395
نویسنده :  
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

میگرن چیست؟

میگرن سردرد بسیار شدید و ناراحت کننده ای است که معمولا یک طرف سر را درگیر می کند و اغلب چند عامل دست به دست هم می دهند تا در فرد ایجاد سردرد میگرنی کنند. عوامل محیطی، استرس, هورمون ها و عوامل بسیار دیگری در تولید میگرن دخیل اند.

میگرن در خانم ها شیوع بیشتری دارد به طوری که %۷۵ میگرنی ها را بانوان تشکیل می دهند. سردرد میگرنی می تواند فعالیت روزانه فرد را مختل سازد.

علائم میگرن چیست؟

میگرن سردرد بسیار شدیدی در یک طرف سر شخص است که می تواند در کارهای روزمره و فعالیت شغلی فرد ایجاد اختلال نماید. سردرد میگرنی lمی تواند چشم ها، پیشانی و شقیقه ها را تحت تاثیر قرار دهد و باعث حالت تهوع، استفراغ، مشکلات بینایی و حساسیت به نور و روشنایی گردد.

میگرن کلاسیک یا میگرن به همراه دیدن هاله ها

زمانی که فرد دچار این نوع میگرن می شود در بینایی وی مشکلاتی ایجاد می گردد به این صورت که حدودا یک ساعت یا کمتر از آن پیش از شروع درد اصلی میگرن یک سری خطوط امواج مانند یا نقطه نقطه و یا اشکال بلورین دیده می شود. این نوع میگرن حدودا %۲۰ افراد میگرنی را در برمی گیرد.

علائم هشدار دهنده میگرن

هاله های میگرنی در تمامی مبتلایان به میگرن بروز نمی دهد ولی می تواند در %۲۵ مبتلایان به صورت فاز اولیه بروز کند. فاز اولیه از ۲۴ ساعت قبل از درد اصلی شروع می شود و به عوامل روحی مانند افسردگی، هیجان، خشم و همچنین استشمام بوهای ناآشنا و غیره بستگی دارد.

چه چیزی باعث میگرن می شود؟

عوامل نورولوژیکی میگرن هنوز معلوم نیست اما محققان بر این باورند که عاملی باعث به هم خوردن تراوشات رگهای خونی و مواد شیمیایی مغز می گردد و فرآیند درهای میگرنی آغاز می شود.

عامل ایجاد کننده: چراغ های چشمک زن

دردهای میگرنی معمولا زمانی ایجاد می شود که فرد در معرض مجموعه خاصی از شرایط و عوامل قرار گرفته باشد. یکی از همین عوامل، چراغ های قدرتمند چشمک زن است. برای مثال لامپ های فلوئورسنت، تصویر تلویزیونی که مدام روشن خاموش می شود و یا تصویر انعکاس یافته نور آفتاب در امواج اقیانوس می تواند جرقه ایجاد دردهای میگرنی باشد.

عامل ایجاد کننده: اضطراب و استرس

همان طور که قبلا نیز اشاره شد استرس یکی از عوامل ایجادکننده میگرن است. افراد می توانند با انجام تکنیک های ریلکسیشن و مراقبه، تا حد بسیار زیادی خود را از عوامل استرس و اضطراب دور نگه دارند و همین عامل باعث کاهش دردهای میگرنی خواهد شد.

ادامه دارد . . .

“میگرن” و راه های درمان (قسمت دوم)
“میگرن” و راه های درمان (قسمت آخر)


منبع: http://www.medicinenet.com/
ترجمه: گروه پزشکی و سلامت “مجله خبری روپر”

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.


سایت ایرانیان آلمان برای ایرانیان ساکن آلمان و همه فارسی زبانانی که نیاز به اطلاعات دقیق و متمرکز در مورد آلمان دارند، راه اندازی شده است.

لذا از همه شما عزیزان می خواهیم تا با ما در ارتباط باشید و ما را از نیاز ها و نظرات خود آگاه سازید تا در جهت بهتر شدن محتوا گام برداریم.

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...