سرطان چیست؟ چه عواملی باعث سرطان می شود

04 ارديبهشت 1394
نویسنده :  
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

سرطان یک کلاس از بیماری است که رشد سلول در آن خارج از کنترل است بیش از 100 نوع مختلف سرطان وجود دارد و هر کدام با توجه به نوع سلول که در ابتدا تحت تاثیر قرار می گیرد طبقه بندی شده است.

سرطان به بدن آسیب می رساند زمانی که سلول های بدن آسیب دیدند لنف ها یا توده ای از بافت که تومور نامیده می شود بدون کنترل تقسیم می شود ( به جز در مورد سرطان خون که در آن سرطان توسط تقسیم سلولی غیر طبیعی در جریان خون از اعمال طبیعی خون جلوگیری می کند ) تومور می تواند رشد کند و در سیستم گوارشی، عصبی و گردش خون دخالت کند و آنها می توانند هورمون هایی را آزاد کند که اعمال بدن را تغییر می دهد تومورهایی که در یک نقطه باقی بمانند و رشد محدود را نشان دهند به طور کلی خوش خیم در نظر گرفته می شود.

تومورها وقتی فرم بدخیم یا بیشتر خطرناک پیدا می کنند که دو چیز اتفاق افتد:

یک سلول سرطانی موفق با استفاده از سیستم خون و یا غدد لنفاوی در سراسر بدن حرکت و بافت سالم را از بین می برد که این فرآیند حمله نامیده می شود.

که این سلول سرطانی موفق به تقسیم و رشد، ساخت رگ های خونی جدید  برای تغذیه خودش ادامه می دهد که این فرآیند آنژیوژنزیس نامیده می شود.

هنگامی که یک تومور با موفقیت به سایر نقاط بدن گسترش یابد رشد می کند و برای از بین بردن بافت های سالم دیگر به آنها حمله می کند که به آن متاستازمی گویند و در نتیجه یک بیماری جدی است که درمان آن بسیار دشوار است رخ می دهد.

 

سرطان چگونه گسترش می یابد؟

دانشمندان در ارتباطات طبیعی گزارش ( اکتبر 2012 ) سرنخ مهم، که چرا سلول های سرطانی گسترش می یابد را کشف کرده اند انها چیزی به نام خواص اتصال (چسبندگی) برای انجام دارند. فعل و انفعالات مولکولی خاصی بین سلول و داربستی که آنها را در محل (ماتریکس خارج سلولی) نگه می دارد وجود دارد آنها از محل اصلی تومور خارج شده و پس از آن دوباره در یک محل جدید قرار می گیرند.

محققان می گویند این کشف مهم است زیرا مرگ و میر سرطان عمدتاً به علت تومورهای متاستاتیک است آنها از سلولهایی که از سلول های محل اصلی خود به بخش دیگری از بدن سفر کرده رشد می کند تنها 10 درصد از مرگ و میر سرطان توسط تومورهای اولیه ایجاد می شود.

دانشمندان، از موسسه تکنولوژی ماساچوست می گویند که پیدا کردن یک راه برای متوقف کردن سلول های سرطانی از چسبیدن به محل جدید می تواند با بیماری متاستاتیک تداخل و سبب توقف رشد تومور ثانویه شود.

در سال 2007 سرطان، جان حدود 7.6 میلیون نفر در جهان را گرفت پزشکان و محققان که به طور خاص درزمینه تشخیص، درمان و پیشگیری از سرطان کار می کنند انکولوژیست نامیده می شود.

سلول های بدخیم زرنگ تر از غیر بدخیم هستند دانشمندان مراکز انکولوژی علوم فیزیکی ایالات متحده آمریکا، در مجله گزارش علمی (آوریل 2013 شماره) منتشر کرده اند که سلول های بدخیم بسیار چابک تر از غیر بدخیم هستند. سلول های بدخیم می توانید از طریق شکاف های کوچکتر آسان تر عبور کنند و همچنین نیروی بسیار بیشتری بر محیط خود نسبت به سلول های دیگر وارد می کنند.

پروفسور رابرت آستین و تیم او یک کاتولوگ جدیدی از ویژگی های فیزیکی و شیمیایی سلولهای سرطانی با بیش از 100 دانشمند از 20 مراکز مختلف در سراسر ایالات متحده ایجاد کرده اند.

نویسندگان بر این باورند این کاتولوگ به انکولوژیست ها در تشخیص سلول های سرطانی در بیماران در اوایل کمک خواهد کرد در نتیجه از گسترش این بیماری به سایر نقاط بدن جلوگیری می شود.

 

چه چیزی باعث سرطان است؟

سرطان در نهایت نتیجه سلول هایی است که بی اختیار رشد کرده و نمی میرند سلول های عادی در بدن یک مسیر منظم از رشد، تقسیم و مرگ را دنبال می کنند برنامه ریزی کشتن سلول آپوپتوز نامیده می شود و هنگامی که این فرایند تجزیه کاهش یابد سرطان شروع به شکل گرفتن می کند بر خلاف سلول های منظم، سلول های سرطانی مرگ برنامه ریزی شده را تجربه نمی کنند و به جای آن به رشد و تقسیم ادامه می دهند که این منجر به رشد یک توده از سلول های غیر طبیعی خارج از کنترل می شود.

انواع ژن DNA

سلول می تواند رشد کنترل نشده را تجربه نماید اگر آسیب یا جهش به DNA  به آنها وارد شود بنابر این آسیب به ژن در تقسیم سلولی دخیل است و در نتیجه چهار نوع کلید اصلی ژن مسئول فرایند تقسیم سلولی هستند که عبارتند از:

انکوژنها زمان تقسیم را به سلول می گویند 

ژن های سرکوبگر تومور عدم تقسیم شدن را به سلول می گویند

ژن خودکشی، آپوپتوز را کنترل کرده و به سلول می گوید تا اگر چیزی اشتباه است خود را بکشد 

ژن تعمیر DNA به سلول دستور می دهد که DNA آسیب دیده را ترمیم کند.

سرطان هنگامی رخ میدهد که ژن یک سلول جهش یافته و سلول قادر به اصلاح آسیب DNA و قادر به خودکشی نباشد. به طور مشابه، سرطان ناشی از جهش است که مانع عملکرد ژن سرکوب کننده انکوژن و تومور می شود و منجر به رشد غیر قابل کنترل سلول است.

مواد سرطان زا

مواد سرطان زا یک کلاس از مواد هستند که به طور مستقیم مسئول آسیب DNA، ترویج و یا کمک به سرطان هستند توتون و تنباکو، پنبه نسوز، آرسنیک، تابش مانند اشعه ایکس و گاما، خورشید و ترکیبات در دود اگزوز ماشین همه نمونه هایی از مواد سرطان زا هستند هنگامی که بدن ما در معرض مواد سرطان زا قرار گیرد رادیکال های آزاد تشکیل می شوند که سعی به سرقت الکترون از مولکول های دیگر در بدن می کنند رادیکال های آزاد سبب صدمه به سلول ها و روی عملکرد سلول تاثیر می گذارد. 

انواع ژن فامیلی

سرطان می تواند در نتیجه یک زمینه ژنتیکی که از اعضای خانواده به ارث می رسد رخ دهد ممکن است این جهش های ژنتیکی خاص در یک ژن رخ دهد که سبب قرار گرفتن بیشتر در معرض ابتلا به سرطان در تولد های بعدی شود.

سایر عوامل پزشکی

با افزایش سن، تعداد جهش سرطان زا ممکن است در DNA  ما بوجود اید بنابر این سن نیز یک عامل خطر مهم برای سرطان است  ویروس پاپیلومای انسانی )علت سرطان دهانه رحم (، هپاتیتB  وC  ( علل سرطان کبد ) و ویروس Epstein-Barr  (علت برخی از سرطان های دوران کودک ) یویروس نقص ایمنی انسان (HIV ) و هر چیز دیگری که سبب مهار یا تضعیف سیستم ایمنی بدن شود و یا توانایی بدن برای مبارزه با عفونت را مهار نماید احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

 

علائم و نشانه های سرطان چیست؟

علائم سرطان کاملا متنوع و به جایی که سرطان قرار گرفته است و در آن گسترش یافته است بستگی دارد برخی از سرطان ها را می توان احساس کرد و یا از طریق پوست دیده می شود یک توده در پستان یا بیضه می تواند یک شاخص سرطان در آن محل باشد. سرطان پوست (ملانوم) اغلب با تغییر در زگیل یا خال بر روی پوست مشخص می شود. برخی از سرطان های دهانی، تکه های سفید رنگی در داخل دهان یا نقاط سفید بر روی زبان هستند.

برخی سرطان ها علائم جسمی آشکار کمتری دارند برخی از تومورهای مغزی روی علائم اولیه مهم شناختی تاثیر می گذارد. سرطان پانکراس معمولاً بیش از حد کوچک است به همین علت علائم تا زمانی که باعث درد با فشار روی اعصاب مجاور و یا با تداخل بر عملکرد کبد سبب زردی پوست و چشم ها نشود تشخیص داده نمی شود. همچنین علائم می تواند در اثر رشد تومور فشار روی اندام و عروق خونی رخ دهد. به عنوان مثال، سرطان روده بزرگ منجر به علائمی مانند یبوست، اسهال و تغییرات در اندازه مدفوع می شود. مثانه و پروستات باعث تغییرات در عملکرد مثانه مانند تکرر ادرار بیشتر یا کمتر می شود.

همچنین سلول های سرطانی انرژی بدن را استفاده می کنند و سبب تداخل با عملکرد نرمال هورمون می شود که ممکن است سبب علائمی مانند تب، خستگی، تعریق بیش از حد، کم خونی و کاهش وزن غیر قابل توضیح شود. با این حال، این علائم در چند بیماری دیگر مشترک هستند. به عنوان مثال، سرفه و گرفتگی صدا می تواند به ریه و یا سرطان گلو و همچنین چندین شرایط دیگر مربوط باشد.

هنگامی که سرطان گسترش و یا متاستاز دهد نشانه های بیشتری می توانند در منطقه جدید ایجاد نماید تورم و بزرگی غدد لنفاوی عموماً وجود دارد و به احتمال زیاد در مراحل اولیه می باشد. در صورت گسترش سرطان به مغز، بیماران ممکن است سرگیجه، سردرد، یا تشنج را تجربه کنند. گسترش به ریه ها ممکن است باعث سرفه و تنگی نفس شود. علاوه بر این، کبد ممکن است بزرگ شوند و باعث زردی شود و استخوان می تواند دردناک، شکننده و به راحتی بشکند. علائم متاستاز در نهایت به محلی که سرطان گسترش یافته است بستگی دارد.

 

چگونه سرطان طبقه بندی می شود؟

پنج گروه گسترده برای طبقه بندی سرطان وجود دارد. سرطان در سلول ها با پوشش قطعات داخلی و خارجی بدن مانند ریه، پستان و سرطان روده بزرگ مشخص می شود. سارکوما توسط سلول هایی که در استخوان، غضروف، چربی، بافت همبند، عضلانی و دیگر بافت های حمایتی قرار دارد مشخص می شود. سرطان لنفوم که در غدد لنفاوی و بافت سیستم ایمنی بدن شروع می شود. سرطان لوسمی که در مغز استخوان شروع و اغلب در جریان خون تجمع می باشد. سرطان آدنوم که در تیروئید، غده هیپوفیز، غده آدرنالو دیگر بافت های غددی بوجود می آید.

سرطان اغلب به نظر که حاوی پیشوندی مربوط به نوع سلول که سرطان از آن سرچشمه و پسوندی مانند sarcoma، carcinoma و یا فقط oma باشد.

پیشوندهای معمول عبارتند از:

Adeno = غده

Chondro = غضروف

Erythro = سلول های قرمز خون

Hemangioma = رگ های خونی

Hepato = کبد

Lipo = چربی

Lympho = سلول های سفید خون

Melano = سلول رنگدانه 

Myelo = مغز استخوان

Myo = عضلات

Osteo = استخوان

Uro = مثانه

Retinol = چشم 

Neuro = مغز

 

سرطان چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص زودرس سرطان تا حد زیادی می تواند شانس درمان موفقیت آمیز و بقا را بهبود بخشد پزشکان از علائم و چندین روش دیگر برای تشخیص سرطان استفاده می کنند تکنیک های تصویر برداری مانند اشعه ایکس، سی تی اسکن، اسکنMRI ، اسکنPET، اسکن اولتراسوند به طور منظم، به منظور تشخیص محل تومور و اندامی که توسط آن تحت تاثیر قرار گرفته استفاده می شود پزشکان نیز ممکن است از آندوسکوپی، با استفاده از یک لوله نازک با یک دوربین و نور برای بررسی اختلالات داخل بدن استفاده می شود.

تست های سرطان

استخراج سلول های سرطانی و نگاه آنها در زیر میکروسکوپ تنها راه مطلق برای تشخیص سرطان است این روش نمونه برداری نامیده می شود از انواع دیگر تست های تشخیص مولکولی اغلب به خوبی استفاده می شود پزشکان قند، چربی ها، پروتئین ها و DNA بدن شما را در سطح مولکولی تجزیه و تحلیل می کنند به عنوان مثال، سلول های سرطانی پروستات سطح بالاتری از یک ماده شیمیایی به نام PSA ( آنتی ژن اختصاصی پروستات) در جریان خون که می تواند از طریق آزمایش خون تشخیص داده شود تشخیص مولکولی، نمونه برداری و تکنیک های تصویر برداری همه با هم برای تشخیص سرطان استفاده می شود.

 

مرحله بندی سرطان

پس از تشخیص سرطان پزشکان گسترش سرطان و مرحله سرطان را تعیین می کنند. تا بتوانند برای درمان و پیش آگهی آن انتخاب های مناسبی داشته باشند. شایع ترین روش مرحله بندی سرطان سیستم TNM است ( T ( 1-4 اندازه و وسعت مستقیم تومور اولیه نشان می دهد ( N ( 0-3 درجه ای که سرطان به غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است را نشان می دهد و ( M ( 0-1 نشان می دهد که آیا سرطان به اندام های دیگر در بدن متاستاز داده است. برای مثال یک تومور کوچک است که به غدد لنفاوی و یا اندام های دور گسترش ندارد ممکن است به عنوان (T1، N0، M0) مشخص شود.

طبقه بندی ساده تر TNM از مراحل 0 تا 4 است که در آن تعداد کمتر نشان می دهد که سرطان کمتر گسترش یافته است. در حالی که اکثر تومورها در مرحله 1 قابل درمان هستند و بیشتر تومورها در مرحله 4 تومور غیر قابل جراحی و یا غیرقابل درمان هستند.

0 نظر 2535 بازدیدها
امیر هادوی

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.


سایت ایرانیان آلمان برای ایرانیان ساکن آلمان و همه فارسی زبانانی که نیاز به اطلاعات دقیق و متمرکز در مورد آلمان دارند، راه اندازی شده است.

لذا از همه شما عزیزان می خواهیم تا با ما در ارتباط باشید و ما را از نیاز ها و نظرات خود آگاه سازید تا در جهت بهتر شدن محتوا گام برداریم.

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...