خرید کردن در آلمان ؟!

04 تیر 1395
نویسنده :  
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

در همه شهرهای آلمان و حتی در بعضی از روستاها، فروشگاه­های زنجیره­ای (سوپرمارکت) وجود دارد که در آن می­توان بسیاری از مایحتاج روزانه، مانند نان، گوشت، ماست، شکلات، مواد شوینده و کاغذ توالت خرید.

 

سوپرمارکت­ها معمولاً از ساعت 7 الی 8 شروع به کار می­کنند و ساعت کارشان حداقل تا ساعت 20 و گاهی تا ساعت 22 ادامه دارد. میخواهید مواد غذائی کاملاً تازه بخرید؟ در بسیاری از مناطق یک یا دو بار در هفته و معمولاً روزهای شنبه بازار روز وجود دارد. در بازار روز می­توانید میوه و سبزیجات تازه و مواد غذائی محلی بخرید. گوشت و کالباس تازه را در قصابی (Fleischerei)­ خواهید یافت که در جنوب آلمان Metzgerei نامیده می­شود. نان تازه را می­توانید در نانوائی و شیرینی­فروشی بخرید.

نانوائی، قصابی و سایر فروشگاه­های کوچک بعضاً ظهرها تعطیل هستند و ساعت کارشان معمولاً فقط تا ساعت 18 یا 30/18 است. بازار روز به­طور معمول از صبح زود تا بعد از ظهر باز است. روزهای یکشنبه کلیه فروشگاه­ها تعطیل است.

خدمات تحویل در منزل

اگر نمی­خواهید برای خرید از خانه خارج شوید، می­توانید از خدمات تحویل در منزل استفاده کنید: به یکی از خدمات تحویل در منزل، سفارش تلفنی بدهید یا فرم سفارش را در اینترنت پرکنید. سپس کالای سفارش داده شده مانند پیتزا یا آب معدنی به خانه­تان آورده می­شود. البته سفارش کالا و تحویل در منزل گران­تر از خرید در فروشگاه است. در بسیاری از مناطق روستائی فروشگاه وجود ندارد. اما فروشندگان دوره­گرد مرتباً با خودرو به این روستاها می­روند و مواد غذائی و سایر کالاهای مورد نیاز روزمره را می­فروشند.

فروشگاه­های تخصصی و اینترنت

 اگر بخواهید مثلاً کمد، کامپیوتر یا کفش بخرید، می­توانید به فروشگاه­های بزرگ یا فروشگاه­های تخصصی بروید. در فروشگاه­های بزرگ محصولات بسیار متفاوتی وجود دارد. فروشگا­ه­های بزرگ اکثراً در شهرها است. فروشگاه­های تخصصی، مختص فروش کالاهای مشخصی­اند، مانند فروشگاه مبل و اثاثیه منزل، وسائل الکترونیکی یا کفاشی. ساعت کار فروشگاه­ها معمولاً 30/9 تا 20 است اما بعضی فروشگاه­ها فقط تا ساعت 18 باز است.امروزه می­توان بسیاری از کالاها را از طریق اینترنت خریداری کرد. معمولاً پس از گذشت چند روز، کالاهای سفارش داده­شده به منزلتان تحویل داده می­شود.

پرداخت

در آلمان راه­های مختلفی برای پرداخت وجود دارد. با پول نقد می­توانید همه جا پرداخت کنید. اگر دارای حساب بانکی باشید، کارت بانکی الکترونیکی (EC-Karte) و غالباً کارت اعتباری (مَسترکارت یا ویزا) دریافت خواهید کرد. در اغلب سوپرمارکت­ها، فروشگاه­های بزرگ و فروشگاه­های تخصصی می­توانید با کارت بانکی الکترونیکی (EC-Karte) یا کارت

اعتباری پرداخت کنید.روش­های پرداخت در اینترنت عبارت است از پرداخت با کارت اعتباری ، برداشت از حساب بانکی و یا پرداخت پس از دریافت صورتحساب. در صورت انتخابروش برداشت از حساب بانکی، باید در اینترنت مشخصات حساب بانکیِ خود را اعلام کنید. سپس مبلغ صورت­حساب از حسابتان برداشت می­شود. در روش پرداخت پس ازدریافت صورت­حساب، مبلغ صورتحساب را به حساب بانکی فروشنده حواله می­کنید.

قیمت­ها ،ضمانتنامه و تعویض

در اکثر فروشگاه­های آلمان قیمت کالاها ثابت است و چانه­زدن مرسوم نیست اما گاهی در بازارها و هنگام پرداخت مبالغ هنگفت در فروشگاه­های تخصصی، می­توان چانه زد.

کالایی که شما خریده­اید، خراب است؟ در این صورت برای مدت دوسال حق استفاده از ضمانت تعویض کالا (Gewährleistung) دارید. به این ترتیب که یا کالای نو دریافت می­کنید یا کالای معیوب را ارجاع می­دهید و پول خود را پس می­گیرید و یا این­که بخشی از مبلغ پرداخت­ شده برای کالای معیوب، به شما پس داده می­شود. گاهی هم برای کالاها، ضمانت (Garantie) وجود دارد. به این معنا که اگر پیش از پایان مدت اعتبار ضمانت، کالایی – مثلاً تلویزیون- هنگام استفاده، خراب شود، به طور رایگان تعمیر می­شود و یا آن­که شما تلویزیون نو دریافت می­کنید.در برخی از فروشگاه­ها، امکان پس دادن و تعویض وجود دارد: اگر از کالا خوشتان نیامد، می­توانید آن را پس دهید و پولتان را پس بگیرید. در اینترنت و فروشگاه­های بزرگ معمولاً تعویض یا پس دادن تا 14 روز پس از خرید امکان­پذیر است و برای این کار باید رسید صندوق یا فاکتور ارائه شود. معمولاً تعویض یا پس دادن کالاهای حراجی ممکن نیست.

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.


سایت ایرانیان آلمان برای ایرانیان ساکن آلمان و همه فارسی زبانانی که نیاز به اطلاعات دقیق و متمرکز در مورد آلمان دارند، راه اندازی شده است.

لذا از همه شما عزیزان می خواهیم تا با ما در ارتباط باشید و ما را از نیاز ها و نظرات خود آگاه سازید تا در جهت بهتر شدن محتوا گام برداریم.

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...